בס"ד

רואים את העולם מתפרק

רואים את העולם מתפרק

השבטים בעם שלנו נאבקים, ומה שמאחד את כולם הוא הפחד. מה יהיה? לאן זה הולך? כך מתחילה גאולה או שכך מתחיל מבול? אולי יש כאן שבר גדול בחיים שלנו, הכל עומד להשתנות ומשהו בתוכנו מסרב לקבל את זה.

עוד עניין משותף לכולם הוא שאין לאף אחד, כולל טראמפ, הסבר שמיישב את הדעת. מה קורה כאן? איך מתמודדים עם נגיף שמציף במציאות את כל הפחדים הקיומיים שלנו? אין הסבר בשכל לכל מה שקורה סביבנו, וגם אם יימצא אחד כזה, הוא לא יניח את הלב שלנו מלשאול את השאלות, מלפחד ובעיקר מלהרגיש את הכאב של המציאות.

בעשורים האחרונים, המהלך הרציונלי של החיים הפרטיים והכלליים, מקבל מכות שפוגעות לו בפשר ובסדר. בכל פעם כשאנחנו בטוחים שהנה זה הכיוון או שהמצב בשליטה, המציאות טופחת על פנינו. אנחנו לא מבינים.

אנו חיים בעולם שמעדיף שכל על פני לב וניתוחים סטטיסטיים על פני אמונה, בכל הקשור לדרך בה יש להוביל את החיים. אבל יש דרך נוספת להתבונן במציאות, דרך הלב, הקשר והאהבה הגדולה שממנה נברא העולם.

זה מתחיל מבראשית. זכורים לי ויכוחים אינסופיים במסדרונות האוניברסיטה, בשאלה שהעסיקה פעם את העולם המודרני: 'האם יש אלוקים?' והאם הבריאה היא תוצאה של תהליך דמיוני או הגיוני או מפץ ושמישהו יסביר כבר איך הכל התחיל. אני מכיר חברים יקרים, שאחרי סוף שבוע של סדנא באחד מארגוני הקירוב חזרו נפעמים כשהוכיחו להם שהעולם נברא על ידי אלוקים והם מעתה חוזרים בתשובה.

אבל הדיונים הללו שוליים כיום. אם מישהו יודע בוודאות כיצד העולם נברא, איך זה נוגע לחייו? כל מחפשי ה