בס"ד

ליל הסדר והבלגן

ליל הסדר והבלגן

ליל הסדר. שולחן ארוך מכוסה במפה לבנה, צלחות מסודרות בסדר מופתי עם מפיות מתאימות. מה עוד עובר לנו בראש? הדוד שאוהב להקשות קושיות, אמא שמספרת לכל מי שרק רוצה לשמוע את המתכון הסודי שלה לחרוסת וסבתא ששוב מנסה לשדך את הנכדה של החברה מהמועדון לרווק של המשפחה. אבל יש אנשים שליל הסדר מזכיר להם דברים אחרים לגמרי. אחד מהם הוא נריה שלעולם לא ישכח את ליל הסדר הצבאי שלו בגבול מצרים, לפני מספר שנים: "זו הייתה הפעם הראשונה שיצא לי לבלות את החג בלי המשפחה, דמיין לעצמך, ליל סדר בשטח, בעמדה שנמצאת מעל ים סוף, עם אוכל מאולתר שהשגנו ממלון באילת. אם לא היינו משיגים את האוכל מהמלון, היינו אוכלים בחג רק כמה מאכלים מוזרים מסודרים בתוך קופסאות שקיבלנו…”.
"ארגנו את הדברים, הושבנו את החבר'ה והתחלנו את הסדר, באמצע היינו צריכים לעצור כדי שאחד יוכל להחליף את השני בעמדת השמירה. תורי הגיע. עליתי לעמדה שהייתה על הר מעל חוף הים ופתאום שמעתי תיפוף, אנשים מתופפים על דרבוקות בליל הסדר… אלה היו משפחות שככל הנראה הגיעו לערוך את הסדר שלהם על החוף, בשביל דתי שכמוני זו הייתה חוויה משונה מאוד. ליל הסדר עצמו היה מיוחד במינו, בעיקר בגלל שחגגתי אותו תחת הצילייה, יחד עם חבר'ה שלא מגדירים עצמם כשומרי מצוות. החג הזה היה בהחלט שונה מכל מה שהכרתי".
היו לכם הכנות מיוחדות לחג בשטח?
"כמובן. היינו שמונה־עשר חיילים ושבת ויום טוב היו צמודים. היינו צריכים לארגן עירוב שיקיף מספיק שטח לכולם, לארגן את האוכל ולבשל אותו ללא חשש חמץ, וכמובן לארגן אש שנוכל לבשל איתה לפני ובמהלך החג. שהייה בשטח ביום יום מאוד מסובכת לוגיסטית, קל וחומר בחג ושבת”.

טיפ: קחו איתכם משהו מהבית שישדרג לכם את הסדר, הגדה אישית או גביע מיוחד. רק תשתדלו לא לאבד אותם…

גישה שיקומית
יורם משירות בתי הסוהר יחגוג השנה באחד מבתי הסוהר הפזורים בארץ. "בניגוד למחשבה שבית הכלא מתנהל בחג כמו ביום חול, המצב שונה בתכלית. בית הכלא עובר ניקוי יסודי ובדיקת חמץ כמו כל הבתים בישראל. ליל הסדר הוא גולת הכותרת ונערך בו סדר מלא כהלכתו, לרוב בניצוחו של אסיר שמתנדב להעביר אותו. האוכל והשתיה ברמה גבוהה ומאוד משקיעים בשולחן ובסדר ואף עורכים סדנת הכנה לאסירים לפני פסח. שב"ס מספק לנו הכל על מנת שפחות נרגיש את הפספוס”.
כולם באים לסדר?
"אין חובה לבוא אבל זה אחד האירועים שעוזרים לשבור את שגרת הכלא האפורה אז רוב העצירים מעדיפים לבוא. הסדר כמובן לא נערך עד הבוקר אלא מוגבל בזמן. הסדר מסתיים ב-23:15, מה שמותיר מספיק זמן לכל הסדר. יש המון השתדלות שתהיה אווירה ביתית. בבתי הכלא בישראל ישנה גישה מאוד פרו־שיקומית ולכן פסח שהוא חג החירות מקבל משמעות גדולה דווקא במקום ששולל מאנשים את החופש. החג גורם להמון פתיחות ודיבור על המעשים שגרמו לאנשים להגיע לאן שהגיעו. אנחנו כמובן מעודדים את הדיבור על הכלא לעומת החיים בחוץ ושיחה בנושא מיהו אדם חופשי ומיהו אדם כבול. לדעתי אחת ממטרות בית הכלא היא לתת 'כאפה' לאסיר שיבין לאן המעשים שלו הביאו אותו ויעשה חשבון נפש עם עצמו וישתפר. כולי תקווה שבפסח הבא נזכה כולנו לחגוג בבית עם משפחותינו”.

טיפ: השתמשו בפסח כזמן לניקוי גם במובן הנפשי והרוחני. עשו חשבון נפש, קבלו החלטות לחיים והשתפרו. חשוב להבין את השליחות שלנו ואת החשיבות שלה במיוחד בזמנים שבהם נראה שה"קרבן" למענה גדול עלינו.

אפס שיפוטיות
אורי טייל בתאילנד לאחר שירותו הצבאי וחגג את ליל הסדר בבנגקוק עם כמה חברים. "כולם ברחוב של בית חב"ד היו לבושים בגדים חגיגיים וכולם נכנסו לאולם רחב שמכיל בערך אלף אנשים. התיישבנו והרב התחיל עם דבר תורה והוראות איך להתנהל בסדר. את הקידוש אמרו כולם ביחד בהתרגשות גדולה. הילדים שרו 'מה נשתנה', מה שהזכיר לכולנו את הסדר בבית. בקריאת ההגדה היו 'משמרות'. בכל פעם נעמדו עשרים חבר'ה וקראו את החלק הנוכחי של ההגדה על מנת שכולם יוכלו לשמוע, אלף איש זה המון רעש והפרעות…”.
"אחד הדברים המיוחדים היה התפריט. מתי יוצא לך לאכול ירקות מוקפצים, סלט פפיה ונודלס עם גפילטע פיש ומרק עם קניידלך? בסוף האירוע הגיעו השירים ושם הלב כבר היה לגמרי פתוח. כולם שרו בקולי קולות את כל השירים. הפרידה מהמקום בסוף האירוע הייתה ממש קשה. התחברנו שם לאנשים”.
"ככל שאתה רחוק יותר מהבית, אתה מבין יותר עד כמה אתה מתגעגע ועד כמה דברים שנראו לך טריוויאליים הם ממש לא. אפילו סתם מצות ויין הם נדירים או לא קיימים בתאילנד. מתחילים להעריך את הבית ואת כל מה שיש בו”.
מה היו ההכנות לליל הסדר מצד בית חב"ד?
"בית חב"ד סיפק הכל מהכל. החל ממאות בקבוקי יין, כמות אדירה של מצות ולדעתי גם כל האוכל ה'לא תאילנדי' הגיע מחוץ לתאילנד וכנראה שזה מבצע לוגיסטי לא קטן. גם המקום היה נקי ומצוחצח, זה הכנות של לפחות שבועיים אם לא יותר”.
איזה אנשים הגיעו לסדר?
"בערך אלף אנשים מכל הגילאים ומכל הסוגים שישבו יחד ופשוט חגגו את החג בצורה הכי חווייתית שאפשר, עם אפס שיפוטיות והמון אהבה. כמובן שאני רוצה להודות לבית חב"ד בנגקוק על החוויה המדהימה והאירוח האדיב”.

טיפ: לברר מראש איפה יש בית חב"ד ומה זמני הארוחות.

חייל בחדר הלידה
"ערב ליל הסדר הראשון שלי כאישה נשואה היה בליל שבת” מספרת הילה. "יום לפני כן גמרנו להכשיר את הבית לחג ונסענו לביקורת היריון של הבכורה שלנו. הגענו לבית החולים ושם החליטו לזרז את הלידה ולהשאיר אותנו בתל השומר בחג. כך יצא שבמקום לעשות את החג עם המשפחה בירושלים, חגגנו את הסדר במחלקת יולדות. זכינו ובערב ליל הסדר, שסובב סביב סיפור יציאת מצרים וניצחון היהודים על המצרים – חמי וחמותי, ניצולי שואה שאיבדו רבים מחבריהם ומשפחותיהם, קיבלו את נכדתם הראשונה, שהוכיחה שוב את הניצחון של העם שלנו, הפעם על הנאצים!”
"בליל הסדר עצמו עדיין הייתי בחדר ההתאוששות לאחר הלידה ובעלי, שבאותו זמן היה חייל, נכנס לסדר של החיילים בתל השומר ומכל הדברים שהיו שם, הביא לי חרוסת… עד היום אני מודה לחמותי שלקחה יוזמה ושלחה לנו במונית מירושלים(!) את האוכל שהכינה, היישר אל בית החולים”.

טיפ: להגיע לליל הסדר בנחת ולא בלחץ. אני עדיין מנסה להבין איך…

עוד אדם שהיה ועדיין בבתי חולים במהלך הסדר הוא הרב לוי מנדלסון, שעורך את סדרי הפסח בשנים האחרונות בבית הרפואה וולפסון. "בתי החולים בליל הסדר כמעט וריקים. משחררים את כל מי שאפשר משום שליל הסדר הוא חג מאוד משפחתי. בליל הסדר שאני עורך משתתפים כשבעים אנשים, רבים מהם עם כיסאות גלגלים. צוות בית הרפואה נרתם למאמץ ועוזר לנו להכין את המקום ומסייע לחולים להגיע לסדר”.
"בשנה שעברה השתתף יהודי בן תשעים ושבע, יחד עם בתו ונכדו בן השלושים – שלושה דורות יחד. באמצע הסדר הוא ביקש לדבר ואמר: 'נראה לי שמאז שאני ילד לא פספסתי אף ליל סדר עם המשפחה וחשבתי שזו תהיה השנה הראשונה שלא תהיה לי אפשרות לחגוג כך. והנה הגיע אליי סדר כהלכתו, עם יין ומצות ואפילו 'והגדת לבנך'”.
מהיכן האוכל והציוד?
"את האוכל אנחנו מביאים מקייטרינג של חב"ד שמבשל עשרות אלפי מנות לליל הסדר לכל בתי חב"ד בארץ. צפויים השנה להשתתף כאלף וחמש מאות איש בחמשה־עשר סדרים ציבוריים שאנו עורכים בבתי רפואה ברחבי הארץ. אנחנו מביאים מצות, הגדות, קערות סדר וכל מה שנדרש לסדר. ישנם בתי חולים שמביאים את הציוד כמו כיסאות, שולחנות וארונות חימום. הנהלת בית החולים מאוד מתגייסת לעזור בדברים האלו”.
אתם צריכים לארגן הנגשה לנכים?
"כל בתי החולים נגישים לנכים ולכן זאת לא בעיה. לפעמים אין חדר אוכל מסודר במקום. בוולפסון למשל, אין חדר אוכל ומשתמשים בחדר שמשמש להרצאות. בתל השומר משתמשים בלובי הראשי של הכניסה באשפוז ומסדרים שם מאתיים מקומות. ארגון המקום מתחיל מהצהריים. עיקר העבודה היא בליל הסדר עצמו. לעודד ולהרים את המאושפזים ובני משפחותיהם, ולהנעים להם את הסדר. משפחות השליחים מובילות את הסדר, שרים שירים בכל הסגנונות ומזמינים כל אחד לקרוא קטע מן ההגדה.

טיפ: לזכור שכל עם ישראל משפחה אחת. אם אתה מתלבט איך לעשות את הסדר, תעשה כמו בבית. בסופו של יום כולנו משפחה, ומנגינות הבית שלך עריבות גם לאוזן של השני.

אשרי החיילים, השוטרים, השליחים וכל היהודים שמתאמצים לשמח אחד את השני ולחוג את הסדר כהלכתו בכל מקום בעולם. לשנה הבאה כולנו יחד בירושלים הבנויה!

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן