בס"ד

יום שישי, 1 דצמבר, 2023
הכי עדכני
#6 אז איך מחליטים בסוף?

#6 אז איך מחליטים בסוף?

לאורך החיים נידרש שוב ושוב לקבל החלטות, איך עושים זאת נכון?
שמיניסט יקר, בחייך תצטרך לקבל החלטות רבות. הספר הטוב ביותר שנכתב עד היום, בספרות החול, על חוקי ההצלחה של החיים, הוא לדעתי 'חשוב והתעשר' – נפוליון היל. והוא כותב שלאחר שחקר 25,000 אנשים מצליחים בעולם, הוא מצא שמה שמאפיין אנשים מצליחים היא דרך קבלת ההחלטות שלהם. אנשים מצליחים מקבלים החלטות ומהר, ומשנים אותן לאט. על כן, הדפוס של התמהמהות בתהליך קבלת החלטות ואז שינוי מהיר שלהן – מסתמן כדפוס שגוי שאינו מקדם אותנו לעבר תוצאות רצויות.
כבר החלטת?
אם כן, אשריך, עשית את הצעד הנכון. כל החלטה חייבת להיות מלווה בעשייה, תתקשר לישיבה ותירשם, ובמקביל לכך, שלח סמסים לכל שאר אחראי השבושי"ם שהיית איתם בקשר, ותודיע להם שמצאת את מקומך. אל תשכח להודות להם…
אם לא, מה חסר לך כדי לקבל החלטה? ערוך רשימה מדויקת ופרט בה מה אתה צריך כדי לקבל את ההחלטה. ליד כל פעולה נצרכת (ביקור, שיחה, טלפון, בירור או מה שלא יהיה) רשום תאריך מדויק מתי תעשה אותו, וקדימה, עשה זאת!
אם לא חסר לך כלום, אלא עצם הבחירה, תן לעצמך יום־יומיים, לא צריך יותר, ובחר לאיזו ישיבה ללכת. בטח עכשיו קופצות לך הרבה מחשבות: אבל איך אדע? אני מתלבט! שתי הישיבות טובות, וקשה לי לוותר על אחת… הכל נכון, אבל כאן המקום לומר שני דברים:
א. כל המחשבות המתרוצצות האלה וחברותיהן, נמצאות בראשך כבר די הרבה זמן, והן לא עומדות להיעלם. הפוך: ככל שזמן ההתלבטות עולה, החשש והפחד להחליט עולה. לכן, השיטה הטובה היא לקבוע זמן ולהחליט, ואחרי ההחלטה – ההתלבטות הבאה בנושא תהיה בסוף זמן אלול.
ב. העובדה שיש לך ספק כל כך רציני, אומרת ששתי הישיבות טובות לך, מובן שלכל אחת יש יתרונות וחסרונות, אך שתיהן טובות לך, אז קדימה, בחר! אל תפחד! שתי האופציות טובות.
אתה משלם מחיר על אי ההחלטה, מחיר כבד. החלק החשוב באדם הוא הדעת, ואי ההחלטה היא פגיעה קשה ביישוב הדעת. אדם שנמצא בתוך התלבטות משמעותית, דעתו לא מיושבת. הוא מאבד המון אנרגיה באי ההחלטה. זה כמו להשאיר את הפלאפון עם waze פתוח. אתה יודע מה זה עושה לסוללה… גם התלבטות ללא החלטה צורכת הרבה אנרגיה וחיים ממך. לכן צריך את האיזון. זו החלטה חשובה מאוד, וכבר כתבנו על כך, אך מאידך אם יש בידך את כל מה שאתה צריך, אל תדחה לחינם את ההחלטה. זה לא יהפוך אותה לקלה יותר.
בהצלחה גדולה!

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן