אדם בעולם שיכיר אותי באמת, ישמח להיות איתי, עם כל המקומות הנחמדים והמרגיזים שלי, לא בגלל שנולדנו באותה משפחה, אלא שבחר בכך. בן זוג או חברה, מישהו שגדל אחרת, מבין את העולם אחרת וחושב שונה, ולמרות זאת מרצונו החופשי נשאר כאן איתי, מתעניין ואפילו נהנה.
חז"ל ממליצים לקנות חבר, לקנות, לא פחות. קניין הוא מקום של שייכות עמוקה, "עם זו קנית", כמו קניין הנישואין, מקום בו השייכות ברורה לנו. אז קני לך חברה! קניין כזה הוא קשר חזק, המאפשר לי להיות בו מי שאני, להרהר בקול ולומר את אשר על ליבי.
קשר ברמה של אכפתיות, של דאגה כשצריך, ושל שיתוף גם שלו את עולמו לפני. הוא באמת כאן, איתי. וואו, זה נותן המון. קשר כזה צריך לדעת ליצור.
על מנת לבנות קשר כזה (בין חברות ובין בני זוג) צריך מידה מסוימת של גמישות. מקום בנפש המסוגל לזוז לפי הצורך, לדעת לתת מקום ולקחת מקום. להיות מסוגלת להקשיב לשני, ולהשתדל לעשות מה שאני יכולה עבור טובתו, ועם זאת ובאותה מידה, להיות מסוגלת לבקש על הטוב שלי, ולדאוג לו. סוג של "ואהבת כמוך".
המקום הזה, שנשמע אולי פשוט, כל כך לא ברור לאנשים רבים שאני פוגשת. ישנם אלו שלמען הקשר יתנו את כל מה שביכולתם עד שיחושו מנוצלים. מישהי שהכרתי היתה מוכנה תמיד ללכת לאן שחברתה רצתה, היא אפילו לא הביעה התנגדות, גם אם היתה לה, מתוך כבוד ואכפתיות, ורצון שיהיה לשניה טוב. בשלב כלשהו היא חשה שכשהיא מבקשת זה לא בדיוק קורה, אבל היא עדיין העדיפה לא לומר, לא לגרום ל'בעיות' או להעכיר את האווירה על ידי דיבור על הסוגיה המרגיזה, שחוזרת על עצמה פעמים רבות… המקום הנמנע הזה יביא בסופו של דבר לריקבון, ויהרוס את כל הטעם הטוב בקשר. כבר ראיתי זוגות נשואים רבים וטובים שכמעט סיימו את קשריהם מעודף טוב שכזה.
לעומתם יש את אלו הרואים את הטוב והנכון עבורם בצורה חזקה ביותר, כמו לספר על כל מה שקרה לי היום, אתמול, לפני שבוע ובנוסף את ההבנות, ההגיגים והתהיות שעלו בי בשנה האחרונה, בעוד זו היושבת מולי, מנסה להשחיל משפט אחד ומנסה לומר שהיא ממש עכשיו נפרדה ממישהו ממש רציני… קשר בריא ייבנה רק אם שני הצדדים ידעו לעמוד על הנכון להם, עם רצון כנה לטוב של השני באותה מידה. כלומר, גם על השותקת להיות מסוגלת לומר באיזשהו שלב, "היי, תקשיבי, ממש לא פשוט לי להיות כל הזמן בצד המקשיב… אני מרגישה שאת לא ממש רואה אותי… גם לי קרו כמה דברים היום…". גם על הרואה את עצמה, להתחיל לראות את זולתה באמת, ולומר לה שממש חשוב לה שהיא תגיד מה מפריע לה על מנת שתדע ותוכל לשנות. הקשר יוכל להתקיים רק באם שני הצדדים יהיו מספיק מוכנים להשתנות ולהתאזן האחד עבור השני. כל שינוי כזה, הוא בדרך כלל איזון בתכונות שבכל מקרה היה עלינו לאזן מתישהו בתיקוננו האישי.
כך קונים חברה, אז אם אין לך עדיין – צאי לקניות. ואם יש לך – המשיכי לקנות את אותה החברוּת שוב ושוב.

[email protected]

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן