בס"ד

יש אנשים שאוהבים רכבות הרים. הם אוהבים את הפחד, את הריגוש, את האדרנלין. אני פחות אוהבת, אבל בכל זאת עליתי על אחת כזו בקיץ האחרון.

הבן שלי חלה, ואני מצאתי את עצמי צוללת ועולה, צוחקת ובוכה, עם כאבי בטן ובחילות, ועם הרבה שיחות עם המפעיל של הרכבת והבנה שהוא המפעיל שלה והוא מעלה ומוריד מרפא ומחזק.

הרכבת הזו המשיכה את המסע שלה לתוך המלחמה שפרצה לחיי כולנו והכניסה את כל העם למסע ברכבת הרים מטורפת במיוחד… אני כבר הייתי קצת מחושלת, ואחרי כמה ימים של התבוססות בספה וחיבור באינפוזיה לכל ערוצי החדשות האפשריים לנסות להבין איפה אנחנו, הבנתי שצריך לקום ולהתחיל לעשות משהו. כי עשיה – כבר למדתי – היא דרך התמודדות טובה.

השם יתברך הבין שאני צריכה להזיז את עצמי, והפגיש אותי עם גברת אבודה משדרות ששאלה אותי בקול בוכים איפה יש כאן מכבסה, כי לא נשארה לה כביסה לילדים. היא ברחה עם מעט בגדים, והם במלון כבר כמה ימים. הזמנתי אותה לכבס אצלי, וחשבתי מה עושים כל המפונים עם הכביסות שלהם במלון.

פתחתי מחשב, ניסחתי מודעת גיוס מתנדבות לכבס כביסה למפונים… והכובסות הירושלמיות יצאו לדרך. בעזרת מודעה מעוצבת חלקית גייסנו כמאה מתנדבות, והתחלנו לכבס למפוני שדרות, נתיבות, עוטף דרום, עוטף צפון.

לכבס כביסות של ילדים אחרים גורם לאנשים לכבס דעות קדומות ופערים וליצור מפגשים חדשים. לא ידעתי ששקית כביסה ריחנית יכולה לשבור חומה. זה לא רק שקית כביסה. זה מילים חמות, ממתק מצורף, משחק לילדים וציורים הדדיים.

היוזמה שלי נפגשה עם יוזמות דומות ברחבי העיר ועבודה משותפת של נשים מכל המגוון של ירושלים. ולא רק נשים, מסתבר שיש גם כובסים.

פגשתי בדרך הזו אנשים שרק רוצים לעזור בכל דרך שאפשר. להסיע חבילות, לחלק, לאסוף, לכבס, לגהץ, לגייס בגדים.

ואם נחזור לרכבת ההרים, אז כשעושים משהו פיזי-טכני זה במידה מסוימת גורם לעצירה זמנית של הרכבת. אפשר לרדת ממנה לרגע לשתות משהו, לייצב את הגוף ואת המחשבה, לנשום עמוק. וכשעושים משהו בשביל מישהו אחר, יש גם סיפוק ועוד נשק לארסנל הזכויות.

אז כן, הרכבת לא נעצרה אבל היא האטה, ואפשר להסתכל קצת מסביב ולראות את הנוף המדהים שהעם הזה מספק. את היוזמות המדהימות, החסד והתפילות, ולהיות כל כך גאה שאני חלק מהעם הזה.

נסיעה טובה ובטוחה לכולם. תחגרו.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן