בס"ד

הגאונות של שייקספיר

הגאונות של שייקספיר

הגורם המרכזי לשואה היה פסיכולוגיה אנושית שעוצבה על ידי התרבות. לשואה קדמה הכנה ארוכה של מאות שנים – הכנה ספרותית, אמנותית, תרבותית, שהיא זו שאפשרה אותה. כל זמן שהאנושות לא התנערה מהתרבות שגרמה לה, לא יעזרו כל הבעות הזעזוע ובקשות הסליחה וימי הזיכרון שבעולם – השואה עלולה לחזור על עצמה.
כדי להבין את התהליך שגרם לה, צריך לחזור אחורה בזמן. כשמתארים אדם שחי בימי הביניים, בתקופה שבה אין טלוויזיה, רדיו או עיתונות – איך הוא למד על המציאות ומאיפה קיבל את השקפת עולמו? אחת משתי דרכים – מה שהכומר אמר בכנסיה או דרך יצירות אמנות שהוא ראה סביבו, והיו הרבה כאלה. רוב האמנות בימי הביניים ובתקופת הרנסנס הייתה אמנות נוצרית שהציגה נושאים דתיים בכנסיות, וכך הקהל הרחב נחשף אליהן. בגלל שהיהודים נחשבו לכופרים שסירבו לקבל על עצמם את הנצרות, חלק גדול מהציורים ומהפסלים של אותה תקופה מציגים אותם בצורה מעוותת. בסדרה של ציורים מזעזעים רואים את היהודים מתעללים בתינוקות נוצריים, שותים את דמם, מענים אותם כשסביבם פזורים איברים וחלקי גופות.
בשביל האנשים שחיו באותה תקופה, זו הייתה המציאות. כמו שבימינו אנשים אומרים 'אבל ראיתי במו עיני בטלוויזיה', או 'אם אמרו כך בחדשות, סימן שזה נכון'. כל מי שמכיר קצת את תחום עריכת הסרטים צוחק על האמירה הזו, משום שהיום אפשר 'לבשל' ולערוך כל מה שרוצים להראות. אבל אנשים הם תמימים ומאמינים לכל מה שהם רואים. גם אותם אנשים שראו את הציורים האמינו להם, הרי איזה אינטרס יש לצייר לשקר? אפילו הכומר אומר שהוא צודק! וכשאדם מאמין לתמונות של יהודים אוכלים תינוקות, איך אפשר שלא להיות אנטישמי?

יוליוס שטרייכר מאשים
העניין לא הסתיים בתמונות של ימי הביניים. התרבות המערבית כולה נגועה בשנאת יהודים, והאדם שחשף את העובדה הזו לא היה יהודי אלא דווקא אחד האנטישמיים הכי גדולים בהיסטוריה.
בסוף מלחמת העולם השנייה ערכו בעלות הברית את "משפטי נירנברג" לפושעי מלחמה נאציים. בין השופטים היו נציגים מארבע מדינות: ארצות הברית, ברית המועצות, בריטניה וצרפת, ועוד שופט גרמני שייצג את גרמניה החופשית. המנהיגים שנשפטו היו נאצים בכירים, ביניהם שר החוץ הגרמני ריבנטרופ, רמ