בס"ד

יום שישי, 12 אוגוסט, 2022
הכי עדכני
המזרח הרחוק סניף חיפה

המזרח הרחוק סניף חיפה

ממרום גילו הצעיר (27) לייזר קליין מצהיר בבטחון מהצד השני של הטלפון, כי בית חב"ד שלהם הוא "הכי יפה בארץ ישראל, ולדעתי גם אחד היפים בעולם כולו".
הוא כנראה צודק, וכמו בסיפור הידוע על העז שהוכנסה והוצאה מן הבית, יש לאליעזר ודבורי קליין סיבה טובה מאוד להיות מרוצים. כבר שלוש שנים שבני הזוג קליין נמצאים בשליחות, במסגרת תכנית "חב"ד בקמפוס", בעיר חיפה. היום הם גרים ב'בית הסטודנט – חב"ד', מבנה חדש ועדכני הנשקף אל המפרץ, אבל עד לפני כחצי שנה הם חיו ופעלו בדירה קטנטנה ודלוחה של 40 מ"ר בבניין ישן בעיר התחתית, שכללה גם נדוניה של מספר שכנים מאתגרים.
לפני מספר שנים החלה עיריית חיפה במיזם 'קמפוס הנמל', תכנית גרנדיוזית שהצליחה לשנות את המציאות בשכונה המורכבת, וגם לתת מענה לצורכי הסטודנטים הרבים שלומדים בעיר. במסגרת התכנית שופצו בעיר התחתית עשרות מבנים ישנים שעברו שיקום מדוקדק. חלקם עברו הסבה לקמפוסים עבור מכללות ומוסדות להשכלה גבוהה הפועלים בעיר, וחלקם הפכו למעונות סטודנטים. בעזרת שיפוץ מבני מגורים לסטודנטים והעברת שלוחות של האוניברסיטה ומכללות נוספות למקום, הפך האזור הנטוש ורווי הבעיות למתחם עירוני צעיר ועדכני, שמזכיר במידה רבה את הפופולריות של שכונת פלורנטין בתל אביב.
מהדירה הקטנה הנושקת לדירת השכנים הערבים, החל הזוג הצעיר שהגיע למקום מיד לאחר נישואיו, לפעול בקרב אוכלוסיית הסטודנטים הצעירה, כשהם נותנים את הנופך האישי שלהם לאתגרי השליחות עליה גדלו והתחנכו. הוריה של דבורי הם שליחי חב"ד באור עקיבא כבר שלושה עשורים. לייזר, יליד קריית מלאכי, הוא נכד לחסיד שנשלח למחנה מעצר בסיביר למשך מספר שנים, אחרי שהורשע בעוון החמור של פתיחת 'חיידר' יהודי לילדי קייב.
"העיר התחתית של חיפה היתה פעם החצר האחורית של העיר, עם כל המשתמע מכך. הגענו לשם במסגרת תכנית 'חב"ד בקמפוס' שהחלה לפעול לפני כארבע שנים והיום מקיפה את כל הקמפוסים בישראל. אנחנו היינו בעשירייה הראשונה והגענו למקום הכי מעניין שאפשר לדמיין עליו. זה גן עדן לשליחות", מחייך לייזר.
בתי חב"ד בהודו ותאילנד הפכו זה מכבר לחממה צעירה ותוססת ולתחנת חובה עבור מאות הישראלים שמגיעים למקום בכל רגע נתון של השנה. סוד הקסם שלהם קשור לריחוק משאון הפוליטיקה ומההרכב הצעיר של המבקרים. כאן בארץ הקודש קצת יותר קשה להימלט מהמציאות, אך הקמפוסים האקדמאיים מעניקים סביבה צעירה ותוססת שצמאה לקחת פסק זמן ממרוץ המבחנים והציונים.


השורשים החב"דיים של נפתלי בנט
אחרי שיפוץ ממושך, לאחרונה הושק בקמפוס הנמל 'בית הסטודנט', בטקס מכובד בהשתתפות ראש העיר יונה יהב, שר החינוך נפתלי בנט, תורמים ואח"מים וכמובן – מאות הסטודנטים שמבקרים במקום באופן קבוע. נפתלי בנט חשף בנאום הברכה שנשא כמה זיכרונות אישיים משנות ילדותו בעיר התחתית של חיפה. "זה היה מקום אחר לחלוטין. אף חיפאי לא הגיע לעיר התחתית מרצונו, ועכשיו מרגש לראות את מה שקורה כאן – בית של אהבת ישראל, אהבת התורה ואהבת הארץ שלנו, בית שיחבר את עם ישראל על כל גווניו לייעוד שיש ל