בס"ד

השטייטעל הגלובלי

השטייטעל הגלובלי

ל תלמידיו של הרב חיים שלום דייטש, מגדולי המשפיעים בחב"ד כיום וראש כולל בירושלים, כאב הלב לראות ששיעורי חסידות מרתקים ומחזקים אינם מתועדים. עד שיום אחד הציב אחד התלמידים מצלמת רשת בבית המדרש והתחיל להקליט. מאוחר יותר הוא עבר למצלמה קבועה בקיר ואת הסרטונים העלה לחשבון הגוגל שלו. כך נוסד אתר "חסידות.נט", שכיום כבר נמצא על שרתים משלו ומכיל אלפי שעות של שיעורים והתוועדויות ממשפיעים שונים, שזכו כבר ליותר ממיליון צפיות. באינטרנט כמו באינטרנט, הפופולריות מפתה להוריד את הרמה, אבל מול ההצעות הרווחיות והפרסומיות שעלו, עומד איתן מייסד האתר ומצטט את הרב קוק שאמר: "בתורה נאמר שמתוך שלא לשמה יבוא לשמה, אבל בעסקנות זה להיפך – מתוך לשמה בא שלא לשמה…". האתר אינו מתקיים מתרומות, אלא מכיסם של תלמידי כולל "צמח־צדק" בירושלים.
מלבד שיעורים מוקלטים, האתר מציע אטרקציה מיוחדת. המוטו שלו הוא "למה לפספס התוועדות טובה?", ולפני כל התוועדות חסידית מקבלים המשתמשים התראה במייל. הם מוזמנים להשתתף, ואם לא אז לפחות לצפות דרך האתר בצורה חיה. בית המדרש בו מתקיימת ההתוועדות מרושת מצלמות שמצליחות להעביר לצופים מרחוק את האווירה. מספר הצופים יכול להגיע גם לכמה מאות בו זמנית. 
"האם זה באמת 'עובד' לצפות בהתוועדות מרחוק?" אני שואל את מייסד האתר.
"ברור שאין תחליף לנוכחות במקום", הוא מודה, "ולכן אני מתריע בהודעות ומזמין את האנשים לבוא. עם זאת, יש מעלה מסוימת בצפייה דרך המחשב כיוון שאז אפשר להתרכז ברב ובמה שהוא אומר ללא הסחות דעת מהלחץ של האנשים שיש בדרך כלל בהתוועדויות". 
יש קבוצות חסידיות סביב העולם שמצטרפות להתוועדות בצוותא ואפילו שותות "לחיים" עם המתוועדים בארץ הקודש… "אנחנו מקבלים המון מיילים של תודות. צופים יהודים שנמצאים בחורים שלא היית מאמין, כמו שליח של הסוכנות בפינלנד שצופה בהתוועדויות בקביעות".

אם כבר לראותם בלבד – אז לפחות ב-HD
כשאדם מתעניין איך להניח תפילין או להקים סוכה, סביר להניח שהוא לא ישאל רב אלא יחפש בגוגל. הרב שמואל ביסטריצקי חיפש יום אחד בגוגל איך להדליק נרות שבת, ולצערו מצא סרטוני הדרכה רפורמיים ואף נוצריים המסבירים בסילוף רב איך כביכול לקיים את המצוות. הרב שמואל הבין את הקטסטרופה הגדולה ופנה להקים את ערוץ "יהודותון" ביוטיוב: סרטונים קצרים וברורים שמסבירים איך לקיים כל מצווה. הפקת הסרטון לא הייתה מביישת שום ערוץ טלוויזיה רציני: עשרים אנשי צוות הכוללים צלמים, אנשי סאונד ושחקנים מהשורה הראשונה. כל סרטון מופץ בשש שפות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, גרמנית ואיטלקית וכמות הצפיות כבר מזנקת מעל לחצי מיליון. 
"חוץ מפרטים טכניים, השחקנים הישראליים מחוברים לפרויקט ומעבירים את האווירה היהודית", מספר הרב שמואל. "קיבלנו תגובות שממש מחממות את הלב – ילד בן שלוש עשרה כתב לי שהוא מאושר שהצליח להניח תפילין לבד, ושאל אותי מה מתפללים. עוד סיפור נפלא הוא על יהודי ממוסקבה שרצה לקבוע מזוזה בבית הנופש האיטלקי שלו, אבל הרב הקרוב היה מרחק שעות נסיעה, בעיר רומא. הרב פשוט שלח לו לינק לסרטון ברוסית וככה הוא הצליח לקבוע מזוזה כהלכה". כיום, אם מישהי רוצה לדעת איך להדליק נרות שבת, התוצאה הראשונה בגוגל מפנה ישירות לערוץ. "זה הסרטון הפופולרי ביותר, כל שבוע כמות הכניסות לסרטון גדלה במאות. זה אומר משהו על המענה ש'יהדותון' נותן".

תורת קשר
נדב כהן הוא מחברו של רב המכר "מודעות יהודית", המציג רעיונות חסידיים מספר התניא בשפה ברורה לכל. עד לפני שנתיים, כהן הוציא מדי שבוע עלון מודפס עם תקציר השיעורים היומיים, כדי לעזור ללומדים. אחד הלומדים העיר שהשיעור יכול להיקלט טוב יותר דרך האוזניים, וכך התחיל כהן להקליט את עצמו ולהפיץ בוואטסאפ לחבורת מכרים קטנה. השיעור קצר וענייני – חמש דקות בלבד, ואינו דורש ספר. המאזינים הפיצו לחברים, פתחו עוד קבוצות לימוד בוואטסאפ והגיעו לעשרות אלפי אנשים בכל העולם. הוויראליות מדהימה. בעזרת מיקרופון קטן ופשוט, ללא כל ציוד הקלטה משוכלל, השיעור היומי מגיע לאירופה, ליפן, לברזיל, להודו ועד לניו־זילנד. כהן מספר על תגובות שקיבל מסביב לגלובוס: "מורה בצרפת משתפת את השיעור היומי לתלמידים שלה, והם שומעים יחד את השיעור". על אף הפרשי השעות, חברי הקבוצות רוצים את התוכן מיידית: "פעם התמהמהתי מלשלוח את השיעור היומי. קיבלתי הודעה מקבוצת אנשים במרוקו שלומדים את השיעור וזעקו שאשלח כבר".
הקבוצה הקטנה בוואטסאפ, שהפכה להיות עצומה, מוסיפה להשתכלל עוד ועוד. לאחר שסיים ללמד את התניא, עבר לשיעורים ב"היום־יום", בחומש, בתהילים, ובקרוב גם ברמב"ם היומי. לפני שבועות בודדים עלתה לחנויות הסלולריות האפליקציה "לחיות עם הזמן", שמאפשרת התחברות לשיעורים היומיים המגוונים של נדב כהן. "פעם היה קושי להגיע לדברים הללו. היום, כל מי שיש לו טלפון יכול להתחבר. יש תשוקה אצל הרבה אנשים לדעת הכל בצורה מהירה. עם קבוצת הוואטסאפ אין בעיה – תוך חמש דקות של לימוד יומי בעיון יודעים הכל. לימוד חומש ותניא זה כבר לא משהו מפחיד וגדול, אם מחלקים את זה לחתיכות קטנות, כל אחד יכול ליהנות מזה".

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן