בס"ד

התהלך לפני

התהלך לפני

גם השנה ייערכו ברחבי הארץ תהלוכות ל"ג בעומר, מה שהפך למסורת בארבעת העשורים האחרונים. "התהלוכה הראשונה הייתה לפני שלושים ושש שנים, בשנת תשמ"א" סיפר לנו השבוע הרב זושא וולף, סופר והיסטוריון."הרבי יצא בקריאה באותה שנה, שכל ילדי ישראל בכל העולם כולו יצעדו לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי".
מה הרעיון שעומד מאחורי התהלוכות?
"הרעיון היה לחבר את הילדים למורשת של רשב"י ורבי עקיבא. מורשת של אהבת ישראל, אחדות וקירוב לבבות".
כשהרב וולף מדבר על הקריאה לקראת ל"ג בעומר, הוא מתכוון יומיים לפני ל"ג בעומר. אכן, יומיים בלבד, זה הזמן שבו ארגנו חסידי חב"ד את התהלוכות. "ההכרזה הייתה אולי יומיים לפני ל"ג בעומר, אבל הרבי ידע בדיוק מה הוא עושה. הוא רצה דיווח מדויק על התהלוכות מיד אחרי סיומן בצאת ל"ג בעומר".
הרב וולף זוכר את התהלוכות של אותה שנה מקרוב, לאור העובדה שמי שריכז את כל המידע עליהן היה סבו, הרב אפרים וולף, מנהל מוסדות חב"ד ואיש הקשר של הרבי מלובביץ' בארץ. "אני זוכר איך סבא ישב במשרד שלו וריכז את הכל. זה היה מדהים. תוך יומיים בלבד היו כשבעים תהלוכות ברחבי הארץ".
אם בשנה הראשונה התהלוכות היו ספורדיות, ובעיקר לא מאורגנות, הרי שהחל מהשנה השנייה הבינו החסידים שכדי שהתהלוכות ימשכו ציבורים רחבים, ולא רק את ילדי חב"ד, עליהם להפוך את התהלוכות להפקה של ממש. "בגלל הרצון להוציא מהבתים עוד קהלים, התחילו בכל מיני מקומות להביא זמרים וקוסמים ובכלל לעשות מגוון פעילויות בתהלוכה" מספר הרב וולף את השתלשלות הפרויקט, או ה'מבצע' כפי שהוא נקרא על ידי חסידי חב"ד, מאירועים קטנים לכשמונה מאות תהלוכות המתקיימות כיום ברחבי הארץ.
"התהלוכה הגדולה בעולם נעשתה בחצרו של הרבי עצמו. למעשה התהלוכות שם היו המרשימות ביותר. זאת הייתה הפקת ענק, בכל קנה מידה שהוא" מספר הרב וולף.
מה הפך את התהלוכות של הרבי להפקות ענק?
"קודם כל, הרבי עצמו השתתף בהן. זה היה באופן קבוע בשנים בהן ל"ג בעומר היה חל ביום ראשון".
למה בשאר השנים הוא לא השתתף?
"כי רק בשנים האלה היה אפשר להוציא את הילדים לתהלוכות בארה"ב. צריך להבין, בחו"ל ל"ג בעומר הוא לא יום חופש כמו בארץ, וילדים משכונות רחוקות ואפילו ממדינות שכנות, כמו ניו ג'רזי, יכלו להגיע רק בימי ראשון שהוא יום חופש. בגלל שזה יוצא פעם בכמה שנים, התהלוכות הפכו למופעי ענק".
מה היה שם?
"אלפי ילדים השתתפו בהן. הכביש הראשי מול 770 היה נחסם לתנועת כלי רכב ואלפי כיסאות היו נפרסים במקום. רוב הילדים כלל לא היו חסידי חב"ד, חלקם אפילו היה ילדים שלמדו בבתי ספר כלליים. הייתה שם המון קונסטרוקציה. המארגנים הביאו משאיות ענק שעליהם כל מיני מבנים שנבנו במיוחד לכבוד האירוע, כמו למשל דגם ענק של בית המקדש".


יצירתיות ללא הפסקה
מתשמ"א ועד תשע"ז, בין כלל האירועים ברחבי הארץ, בולטת התהלוכה בקריית מלאכי. בעיר הדרומית חיה לה אחת מקהילות חב"ד הגדולות בארץ, ואופי התהלוכות בברוקלין אומץ על ידי המארגנים.
מי שעומד בראש המארגנים הוא הרב אברהם פרידלנד, או כפי שהוא מכונה בפי כל 'הרב בומי'. אישיותו של הרב פרידלנד מיוחדת במינה, שכן מדובר באחד מראשי ישיבת חב"ד בקריית גת וראש כולל ערב בקריית מלאכי, אדם רב פעלים. בין כל עיסוקיו, הוא מוצא זמן לתכנן את המופע המרכזי בתהלוכה, בהשפעת תהלוכות ה-770.
דיברנו השבוע עם ר' לוי ברוק, שליח חב"ד בראשון לציון שלמד אצל הרב פרידלנד בקריית גת, והכיר מקרוב את ההכנות לקראת האירוע הגדול. "לא מדובר בבן־אדם סטנדרטי. כל יום הרב מעביר שיעור בעיון בגמרא בישיבה בקריית גת. זה אדם שאין לו דקה אחת פנויה ביום. בין כל העיסוקים השונים שלו הוא גם מספיק לכתוב ספרים" אומר ברוק. "כבר בגיל צעיר, עוד כשהוא למד ב-770, הוא התגלה כעילוי. הרב בקיא בבבלי, ירושלמי, הלכה, ולמעשה בכל העולם התורני" מעיד הרב וולף, "ובמקביל הוא עסוק בפעילות של הפצת המעיינות. הוא תופעה שכמעט ולא קיימת, אפילו בתוך חב"ד".
בקרב חסידי חב"ד מוכר המוסד הנקרא 'ועד המוסיפים'. מדובר בארגונים קהילתיים שמטרתם להוסיף פעילויות תורניות לאנשי הקהילות וסביבתן. חלק מהפעילויות מכוונות לילדים, חלק למבוגרים וחלק לכל המשפחה. בקריית מלאכי הוועד מאוד פעיל, ומי שעומד בראשו הוא הרב פרידלנד.
במה מתבטאת הפעילות של הועד?
"בכל ערב שבת הרב פרידלנד מארגן סוג של קבלת שבת מיוחדת לילדים, מחלק להם ממתקים וקורא איתם פסוקים מתהילים. חוץ מזה יש גם 'כינוס צבאות ה", שזה אירוע שנערך בעיקר לפני חגים. חוץ מזה הוא גם מארגן שמחת בית השואבה בעיר בחול המועד סוכות, בכל ערב מגיע זמר אחר לאירוע. ואל כל זה תצרף גם כולל ערב שהוא עומד בראשו, וכמובן את האירוע המרכזי – תהלוכת ל"ג בעומר".
היצירתיות של הרב פרידלנד, מסתבר, היא בלתי נגמרת. כל שנה המיצג משתנה, והרב פרידלנד מפתיע את הילדים ועומד בראש המיצג. באחת השנים הוא הגיע לתהלוכה רכוב על גמל, באחרת הוא כבר השתדרג אף יותר והוביל עדר כבשים מאחוריו לתהלוכה. כמובן, כל מיצג מלווה בשלט ענק וצבעוני המחדד לילדים את הקשר בינו לל"ג בעומר או לגאולה הקרבה.

לשמח את הילדים
"הרעיון שלו הוא לא רק למשוך את העין, אלא שזה יהיה גם עם מסר לילדים" מספר ברוק. "בשמחת תורה בשנת תשל"ד הקים הרבי מעין או"ם חב"די. מכיוון שלחב"ד יש שליחים כמעט בכל מקום בעולם, ובחלק מהמקומות שאין בהם שליחים ישנם חסידים מיוצאי אותן מדינות (עיראק למשל), ערך הרבי מעין כנס שבאמצעותו יכירו כל המדינות, באמצעות החסידים, בבעלות עם ישראל על ארץ הקודש. באחת השנים, לפני 12 שנה בערך, ערך הרב פרידלנד מחוות־זיכרון לאותו כנס. הוא הביא קאדילק לתהלוכה ועליה דגלי כל המדינות, עם המסר המצורף על שלמות הארץ".
"התהלוכה שלו הייתה ועודנה מושכת אנשים רבים" מספר הרב וולף. "אני זוכר כילד שמאות ילדים הצטרפו לתהלוכה. התהלוכה מתחילה בשכונת חב"ד בקצה העיר ועוברת דרך כמעט כל מקום בעיר, ובכל אזור מצטרפים עוד ועוד צועדים".
"מי שרואה ומכיר את הרב פרידלנד יכול לחשוב שמה לו ולארגון תהלוכות וכל האירועים האלה. אבל הרב הוא חסיד מובהק. הרבי אמר שזו מצווה לשמח ילדים בל"ג בעומר – אז זה מה שהוא עושה" אומר הרב וולף. "הוא כל כך חי את זה" אומר ברוק, "את אותה התלהבות שיש לו בלימוד הוא מביא לתהלוכות. זה מדהים ממש".
"תבין שמדובר באדם שהעולם החומרי לא ממש מעניין אותו" מעיד הרב וולף, "הוא תמיד לובש בגדים פשוטים, גר בבית פשוט, מעולם לא היה לו רישיון נהיגה. ועם כל זה הוא מרים כל שנה תהלוכה שהיא גם יקרה. גם לא מדובר באדם צעיר. הוא באזור גיל השבעים, ועדיין כל שנה ממשיך ומחדש את הפעילויות שלו" מספר לי ברוק. "ויחד עם זה, אם תבקש ממנו שיספר לך על התהלוכה המיוחדת שלו הוא לא יבין מה אתה רוצה" אומר הרב וולף בחיוך, "הוא לא רואה בזה סיפור גדול, ולא חושב שהוא סיפור".

צילום: שלמה ניימרק

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן