בס"ד

שבת עולמית

שבת עולמית

לפני שני וחצי התגלגל רעיון מהפכני בקצה הדרומי של העולם. הרב הראשי של דרום אפריקה, הרב וורן (זאב) גולדשטיין, חיפש דרכים לחזק את הסולידריות בין מאות אלפי היהודים הגרים בדרום אפריקה. זה החל בתור קוריוז: מה יקרה אם כולנו נשמור שבת אחת ביחד? לא שבת "רוחנית" בלבד, אלא שמירת שבת על כל פרטיה, ניגוניה ודקדוקי ההלכה שלה. הרעיון החל לצבור תאוצה והתאריך נקבע. בדומה לקהילות אחרות בעולם, גם הקהילה היהודית בדרום אפריקה מורכבת מגוונים שונים של דתיים וחילוניים, והאתגר היה לרתום את כולם יחד למשימה.

כהלכתה דווקא
בסרטוני הווידאו המסכמים את החוויה מספרים יהודים במבטא דרום אפריקאי כבד על חוויה יוצאת דופן ומפתיעה. אנשים שמעולם לא העלו בדעתם לשמור שבת, וכל שכן שלא הכירו כלל מה היא כוללת בתוכה, מצאו את עצמם לפתע מתחברים ליעד – לשמור שבת אחת כהלכה. "עבורי זה היה הרצון לעשות משהו מעבר. לא רציתי ללכת לקניות בשבת בבוקר, אלא לבלות יותר זמן עם המשפחה", אומרת היילי, משתתפת בפרויקט בשנה שעברה.
הרבנית ג'ינה גולדשטיין חיברה מדריך הלכתי פשוט אך מפורט המסביר בנועם מושגים כמו מוקצה, סעודות שבת והפרשת חלה. היעד היה לא רק להכיר ולדעת יותר אלא לעודד אנשים לשמור בפועל שבת אחת במלואה.
"גם אני חשבתי שאם זה לא יעבוד בגדול, ואפילו אם רק עשרה אנשים שלא שמרו שבת לפני כן יתחילו לשמור, זו תהיה הצלחה עבורנו", אומרת הרבנית ג'ינה. "לא היה לנו מושג מה הפוטנציאל ושאנשים יגיבו בצורה כה מדהימה לרעיון".

צ'ולנט באמצע הרחוב
הדבר המעניין ביותר ב"פרויקט השבת – שומרים אותה ביחד" הוא שכל הפעילויות היו יוזמה של אנשים פרטיים. "הכוח של הפרויקט הוא שזו תנועה עממית, ולא מצד הרבנות הפורמלית", אומר הרב גולדשטיין, "כל אחד ואחת לקחו את היוזמה על עצמו ועל עצמה". אנשים התארגנו באופן ספונטני לסעודות שבת משפחתיות, קהילתיות, ובעיר אחת אף קיימו סעודת שבת המונית באמצע הרחוב. "קלייב בלכמן החליט שהוא רוצה להזמין את חבריו לסעודת ליל שבת ברחוב, אז הוא הזמין כמה שכנים קרובים", מספר הרב גולדשטיין. "מהר מאוד זה התפשט באופן ויראלי, אנשים שלחו מסרונים אחד לשני והודעות בפייסבוק, ובסופו של דבר השתתפו יותר מחמש מאות איש בסעודת ליל שבת באמצע העיר".
מתוך 75,000 יהודים החיים בדרום אפריקה, למעלה מ-55,000 אלף יהודים השתתפו בפעילויות שהתקיימו בכל רחבי המדינה – כמעט 75% מהם. חלק משמעותי מהפעילויות היו אירועים המוניים לפני השבת ואחריה. בליל שישי התקיים אירוע רב משתתפות לאפיית חלות ובו השתתפו יותר מאלפיים נשים. אלפים נוספים הגיעו לטקסי הבדלה המוניים שהתקיימו במוצאי אותה שבת.

עכשיו תורנו
לאור ההצלחה הגדולה, החליטו המארגנים להרחיב את היוזמה ולרתום אליה את העולם היהודי כולו. מטרת הפרויקט היא לקדם אקט של סולידריות יהודית גלובלית, והתאריך שנקבע לשבת העולמית הוא שבת פרשת נח, ראש חודש מרחשוון, (24-25 באוקטובר 2014 למניינם). עד כה נרשמו למעלה משלוש מאות קהילות ברחבי העולם שעומדות לקיים סעודות, תפילות ופעילויות משותפות בשבת זו. אתר האינטרנט של פרויקט השבת העולמי כולל מדריכים הלכתיים בהירים בשפות שונות, רעיונות לפעולות ואף טיפים לגיוס כספים. גם כאן, היוזמה כולה נמצאת בידיים שלנו. ראשי הקהילות מכל רחבי העולם שפנו לרב גולדשטיין במטרה להצטרף לפרויקט העולמי, סיפרו כי דווקא בתקופה זו, אחרי מבצע צוק איתן, ישנה היענות רבה של חברי הקהילה היהודית.

ומה מתוכנן בישראל?
בישראל מתוכננים אירועים שונים במספר ערים ברחבי הארץ. גם כאן, קהילות ואנשים פרטיים לקחו על עצמם את היוזמה לארגן אירועים, לפרסם אותם בעירם, להזמין את המעוניינים לסעודות שבת ועוד. פעילות ערה צפויה בין היתר בבית שמש, רחובות, ירושלים, תל אביב וישובים נוספים, ועוד היד נטויה.


לפרטים נוספים:
he.theshabbosproject.org

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן