בס"ד

למעלה מן העולם

למעלה מן העולם

עבודת ה' על פי החסידות איננה עוסקת רק בתיקון המידות, אלא נוגעת עד לשורש הנפש והקשר של האדם עם הקדוש ברוך הוא. שורש הקשר הוא האמונה בקדוש ברוך הוא וההכרה באחדות ה'. הכל סובב סביב זה. על זה מתוועדים ועם זה מתפללים. הכל כדי להחדיר בתוכנו את האמונה האמיתית וההכרה באחדות ה'. אם נהיה קצת למעלה, ואנחנו מסוגלים להיות מאוד למעלה, נהיה ונחיה אחרת לגמרי. ההפרעות של הנפש הבהמית הן עניין זמני בלבד, היא תפסיד בסוף. צריך רק לשנות כיוון, לשנות את המבט ואת צורת החשיבה. אם נחיה בתודעה אחרת, נראה את העולם אחרת. הצבעים ייראו אחרת, הקולות יישמעו אחרת.
בכל שנה אנחנו מארגנים באנטוורפן ליל סדר ציבורי גדול. בהתחלה זה היה מתקיים באולם בבית חב"ד, אחר כך זה עבר לאולם גדול במרכז הקהילתי. שנה אחת, ממש בערב החג מתקשרים אלי מהנהלת האולם ואומרים לי: "אנחנו מבקשים שתשלם דמי קדמה בסך שלושת אלפים דולר. זה חשוב לנו מאוד. אם לא – לא נוכל לארגן את הסדר". הייתי אז במצב כלכלי לא משהו, ואנחנו כמה שעות לפני ליל הסדר ויש עבודה עד השמים. מה עושים? למי אפשר לפנות עכשיו?
נזכרתי במה שאמר לי ר' מענדל פוטרפס לפני שיצאתי לשליחות. הוא אמר שבמקרה ואני נקלע למצב לחוץ מבחינה כספית ואני לא רואה שום מוצא, צריך לצפצף על העולם. לקום בבוקר, ללמוד מאמר חסידות כמו שצריך, להתפלל באריכות, בעבודה, ואז בסביבות הצהרים ללכת לסדר את העניינים. ככה, בעזרת ה', הכל יסתדר. "זה ייתן לך כוח, אתה תראה", הוא אמר. אז פשוט הלכתי ללמוד ולהתפלל.
אחרי התפילה אני נכנס לבית חב"ד, ורואה שם איש גבוה עם קוקו ארוך, לבוש בצורה "זרוקה" ומוזנחת. הוא היה נראה כמו הומלס. ניגשתי אליו ושאלתי אותו איפה הוא מתכוון לחגוג את ליל הסדר, והוא ענה לי: "לא יודע". "בוא אלינו, תצטרף לסדר שלנו", הזמנתי אותו.
הוא שאל כמה הוא צריך לשלם בשביל להשתתף בסעודה. הייתי בטוח שאין לו פרוטה בכיס, ואמרתי לו שזה בסדר ושהוא לא צריך לשלם. הוא התעקש בכל זאת, ואמרתי לו: "אנחנו גובים דמי השתתפות מהאורחים, אבל אם אין לך עכשיו, אתה יכול לבוא גם ככה. זה בסדר". עוד לפני שסיימתי לדבר, הוא הכניס את היד לכיס, שלף משם שלושת אלפים דולר והושיט לי את הכסף…
אחרי כמה שבועות, נכנסתי לבית חב"ד וניגש אליי אברך יקר, מבאי בית חב"ד, ואמר לי: "נכנס לכאן יהודי גבוה עם קוקו ארוך, נראה עני ואביון, ונתן לי מעטפה בשבילך". במעטפה היו שלושת אלפים דולר נוספים. כך היה כמה פעמים. סך כל התרומות שלו לבית חב"ד היה מאות אלפי דולרים!
החסידות מדברת הרבה על אמונה בה', זה הרי יסוד היסודות. אבל אם אני נשאר אני, ובסך הכל אני מאמין או יודע שיש בורא לעולם – זאת עדיין לא אמונה. נכון, אני מאמין שהוא ברא את העולם, שיש לו את כל הכוחות, ואצלו כל השפע והברכה – אבל הקשר שלי איתו דומה ל"ביזנס", כביכול. אני והוא שני דברים נפרדים, ויש בינינו