בס"ד

לילדים קטנים, אלו שלפני בר־בת מצווה, יש חביבות מיוחדת לפני הקדוש ברוך הוא, חביבות של ילד. לעיתים ה' משבח את כל בני ישראל שהם ילדים קטנים שלו – "הבן יקיר לי אפרים אם ילד שעשועים". לילדים קשר עצמי שאינו תלוי במעשה מסויים או התנהגות הולמת.
הגמרא (שבת קיט) מכנה את דברי הקדושה שיוצאים מפי הילדים כ"הבל שאין בו חטא", שעל ידו מתקיים העולם. גדולי ישראל וקדושיו, האמוראים, מעידים (שם) שאין להם את ההבל הזה והוא שייך אך ורק לילדים. בחסידות מוסבר שהנשמה של ילד קרובה יותר לאלוקות "מפני שזה מקרוב באה מעולם הרוחני", וגם גופם עוד לא התגשם כל כך מענייני העולם.


לב נאמן
התפילה היא "עבודה שבלב", ועל אברהם אבינו נאמר "ומצאת את לבבו נאמן לפניך". החסידות מסבירה שלא היה אצלו "אחד בפה ואחד בלב", לבו תמיד היה נאמן לדיבורו, וזו עבודת התפילה – להיות שלם ותמים עם כל מילה שנאמרת. מעבר לפירוש המילים, יש להיות שלם איתן, לקחת אותן עד הסוף ללא פער בין הנאמר והמורגש.
אצל ילדים אין "אחד בפה ואחד בלב". אם ילד אומר משהו, הוא שם עד הסוף. אולי הוא איננו מבין עד כמה המילים מחייבות מבחינה התנהגותית, אבל אמירתו היא תמה ואמיתית, ללא חשבונות.
תפילת הילדים היא ביטוי שלם ותמים לתפילה רצינית. ילד לא יודע חוכמות וכשהוא אומר משהו הוא מתכוון לכך בשיא הרצינות, באמונה פשוטה. הפשטות הזו מגיעה לעצמותו של הקדוש ברוך הוא, הפשוט ומופשט מכל תואר ומכל שם וספירה.
כך מסביר הצמח צדק את עומק דברי הריב"ש (שו"ת הריב"ש סימן קנז), אחד מגדולי המקובלים בתקופת הראשונים. בהתייחסותו לנושא כוונות בתפילה על פי הקבלה, כתב הריב"ש "אני מתפלל לדעת זה התינוק". בעוד אחרים הבינו כי הוא שולל את התפילה בכוונות קבליות, הסביר הצמח צדק כי הכוונה של התינוק היא גבוהה ונכונה יותר מכל הכוונות שעל פי הנגלה והנסתר גם יחד. התינוק לא מתכוון לספירות ולאופני גילוי מצומצמים של ה' בעולם אלא לעצמותו ומהותו. "עמך לא חפצתי", הוא רוצה את ה' יתברך עצמו כאן ועכשיו.


הילדים קודמים
על אכילת המצה בליל הסדר כתוב שהיא "בבחינת קטנות", כל יהודי בלילה הזה הוא ילד קטן. הקדוש ברוך הוא בעצמו התגלה, הוא ולא מלאך, ובמעמד שכזה אנו פועלים ללא טעם והבנה, כקטנים הזוכים לנעלה שבדרגות.
אחד הנושאים הבולטים בתפילתנו בשמונה־עשרה ובכלל הוא הגאולה וביאת המשיח. למבוגר שנמצא באמצע החיים יכול להיות ממש קשה לצפות לו שיבוא פתאום, אבל ילד זורם ומאמין בכך עד הסוף ואומר ללא בושה "משיח עכשיו"! לכן גם לעתיד קודמים הקטנים לגדולים. כדברי הנביא "כי כולם ידעו אותי למקטנם ועד גדולם", קודם הקטנים! אצלם מונחים הדברים במהירות, בפשטות ובבהירות.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן