בס"ד

ברגעי משבר ישנו פיתוי להישאב לתחזיות אפוקליפטיות ופסימיות. חלק מפיתוח חוסן הוא היכולת לזהות תקווה ריאלית בתוך האפלה. אמונה בהשגחה אלוקית אינה היתממות או הטחת הראש בקיר, אלא זיהוי מגמה רחבה שמקדמת את העולם למרות משברים איומים. רבים מצטטים כעת את צ'רצ'יל שצפה לעם הבריטי בתחילת מלחמת העולם "דם יזע ודמעות", אולם צריך לזכור שבמקביל הוא גם צפה תסריט אופטימי וריאלי להמשך המלחמה.

למרות שאנו מצויים באחד האסונות הגדולים ביותר בתולדות העם היהודי – עם ישראל שרד חורבנות גדולים מאלו. רק לדוגמה, בשואה, בה' חשוון תש"ד (3.11.43), נרצחו כ-43,000 יהודים ביום אחד. בשביל כך קמה מדינת ישראל. זוהי רק איננה משאלת לב אלא הבטה מפוכחת על המציאות הריאלית: למרות קשיים פנימיים וחיצוניים, למרות מחדלים – מדינת ישראל היא מעצמה כלכלית וצבאית שנבנתה במהלך דורות להתמודד עם אויבי העם היהודי. אנו גם לא לבד. עם כל הציניות שאנו נוטים לייחס לארצות הברית היא – ולא איראן – עדיין הכוח החזק בעולם ולתמיכה שלה יש משמעות שוברת שוויון.

אנו מתפללים לעוז לאומי שיגרום למלחמה זו להיות המלחמה האחרונה, אולם כדאי להיערך נפשית גם לתסריט איטי יותר: המלחמה בדרום תהיה קשה, אולם בסופו של דבר החמאס יוכרע. וגם אם ישראל לא תוכל לנקות את עזה לחלוטין, החזית הדרומית תשקוט לפרק זמן שיאפשר למדינת ישראל להתארגן לסבב הבא בצורה טובה יותר.

בין כה וכה, מדינת ישראל שלאחר המלחמה תהיה בתודעה לאומית חזקה לאין ערוך ממה שנכנסה אליה. כל ממשלה שתקום תעמיד את הביטחון בראש סדר העדיפות, וההיערכות כלפי האיומים החיצוניים והפנימיים שהוזנחה – תיעשה באופן ראוי יותר ובקונצנזוס רחב. במקביל, השגשוג הכלכלי והתהליכים הדמוגרפיים והתרבותיים במדינת ישראל ימשיכו ויתעצמו: ליכוד חברתי, הגברת זהות יהודית ולאומית, האצת השילוב של המגזר החרדי וכו'.

העולם הערבי והמוסלמי אף הוא אינו עשוי כמקשה אחת. רבים מייחלים לנפילתה של איראן (שמצויה בעצמה בזעזועים פנימיים), ומגמות כדוגמת הסכמי אברהם וההתקרבות עם ערב הסעודית ידחקו בסופו של דבר את הבעיה הפלסטינית. חידוד העמידה של ישראל כמגן בפני האסלאם הקיצוני תחזק בעולם המערבי את התודעה השמרנית כנגד הפרוגרסיביות. בסופו של דבר חשוב לזכור שהעליונות הצבאית, הכלכלית, הטכנולוגית וכן – גם המוסרית – מצויה עדיין בידיהם של כוחות הטוב בעולם. אסור לשכוח זאת.

תנו לרוח לרחף

אף אחד אינו יכול לצפות באופן ודאי את העתיד, יתכן שהדברים יתרחשו כך ויתכן שאחרת, אולם חלק ממבט אמוני הוא להכיר בכך שהזמן פועל לא רק לרעתנו אלא גם – ובעיקר – לטובתנו.

היכולת לשלוט על ה"תוהו ובוהו" מתחיל בנפש של כל אחד מאיתנו. סדר, שליטה וכיוון אלו מילים נרדפות לא־לוהים. החיילים נמצאים גם ככה בעולם של סדר ועשייה, אבל גם כל אחד בעורף יכול לתת לרוח א־לוהים לרחף על המים שלו. החל משימוש מופחת בביטויי תוהו ובוהו כדוגמת "טירוף", "הזיה", "שואה" ויותר במשפטים כדוגמת "אתגר קשה שננצח בו"; פחות בדידות ויותר קהילתיות; פחות בהייה בחדשות והודעות מפחידות ויותר בסדר יום פרודוקטיבי של עשייה, התנדבות ותפילה.

המלחמה תהיה קשה, כבר עכשיו היא קשה מנשוא, אולם עם ישראל ישרוד וינצח. כאשר נכדינו ישאלו אותנו עוד חמישים שנה "איך הצלחתם לתפקד בזמן מלחמת שמחת תורה?" נענה להם את התשובה שהסבים והסבתות שלנו – שעברו שואה ועברו את מלחמת יום כיפור – ענו: עם ישראל חי!

טלטלה, התגברות, צמיחה

בשלוש השנים האחרונות חווינו שלוש פעמים טלטלות אדירות. בכל אחת מן הטלטלות היו אלה שכעסו, קיללו והתייאשו, והיו אלה שהאמינו, נלחמו והתגברו. המכנה המשותף לטלטלות הוא תחושה ראשונית של אבדון – ולאחריה התגברות וצמיחה. קוראים לזה השגחה אלוקית.

לפני כשלוש שנים פרצה לחיינו הקורונה. כעת היא נדמית כמשחק ילדים, אולם חשוב לזכור את נבואות הזעם שנאמרו אז: "סוף האנושות", "קץ הימים", "כולנו הולכים למות". תחושות ייאוש ואנרכיה שלטו בכיפה. בפרספקטיבה אנו אכן רואים שהתמותה והנזק היו איומים, אולם בשיקול דעת, סבלנות ותהליך מדעי ארוך – האנושות התגברה גם על כך. קוראים לזה השגחה אלוקית.

לפני כשנה פרצה למדינת ישראל המחלוקת הציבורית בנושא הרפורמה. היו כאלה שאיימו בהתפוררות החברה הישראלית, בסירוב פקודה ובמלחמת אזרחים. בפרספקטיבה אנו אכן רואים שההשלכות והנזקים היו חמורים ועוד יילמדו וייחקרו, אולם בשורה התחתונה – ביום פקודה התברר שהאחדות והחוסן הלאומי של העם היהודי חזקים יותר. קוראים לזה השגחה אלוקית.

לפני כחמישים ימים פרצה אחת המלחמות הקשות בתולדות ישראל. באותה שבת שחורה היה נדמה שזהו סופה של מדינת ישראל; שלכאורה צה"ל איבד את יכולתו להגן על תושבי המדינה ואנו מצויים בקריסה כללית. אנו אמנם מצויים כעת בעיצומה של המערכה, הפצעים עדיין מדממים, אולם כבר כעת התברר שהעם היהודי התעורר, צה"ל התעשת והחוסן של מדינת ישראל מנצח את הכל. קוראים לזה השגחה אלוקית.

בכל משבר ואתגר שעוד לפנינו תזכרו את המילים:

הרע יעבור

הטוב יתגבר

בעזרת ה'

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן