אל תאמינו לבדידות

אל תאמינו לבדידות

אחד החלומות הקבועים שהיו לי בילדות, היה החבורה. להיות חלק מקבוצה של חברים שהמכנה המשותף ביניהם הוא אהבה וחיבור אמיתי מהלב. שעוזרים אחד לשני ומכירים זה את נפשו של השני והכל בקשר של אהבה וברית, כמו שילדים יודעים להבטיח ולתת את הלב.
המציאות החיצונית משכיחה מהאדם את חלומותיו. העולם לפעמים לוחש לך: תשכח מזה יא תמים. הטוב שחלמת עליו איננו בהישג יד. חבורות יש רק בסרטים ובספרים, אין היום אהבת אמת של חברים לנצח נצחים. לעיתים אדם מאמין לעולם ואומר: וואלה נכון. הכל כל כך רע ומלא אינטרסים, אני סתם חולם. אבל זו הטעות הגדולה שלנו. אנחנו מאמינים לעולם ולטבע בזמן שהיכולת האמיתית של יהודי היא מעל הטבע. באמת, זה קיים ובהישג יד.
אני לא סתם הוזה
התשובה קשורה לרבי שמעון ובכלל לצדיק. הרמז הראשון ניתן בל"ג בעומר. אני תמיד שואל את עצמי מה משותף לכל כך הרבה אלפים שעולים לקברו במירון. אין אירוע דומה לזה בשום מקום, וגם ביחס לטרנד או לאופנה אין לכך הסבר. אם אין לזה הסבר הגיוני אז זה כבר יכול להיות קשור לחלומות שלנו שהם מעל לטבעו של העולם. סוד התורה שהוא גילה קיבץ סביבו את אותם חולמים שיכולים לאשר לעצמם: ידעתי שאני לא סתם הוזה ויש כזו מציאות. רבי שמעון גילה את הסוד לחבורה שלו אז במערה, ולנו עד היום. יש. יש מציאות אלוקית, יש תכנות מדויק לבריאה והקדוש ברוך הוא מכניס אותך לחבורה שמחזיקה את הסוד הזה. כשתיחשף לסוד, אתה תהיה כל כך שמח עד שלא יהיה לך אכפת להידחף עם עוד אלפים ביום אחד במירון. למה? כי אתה שמח ומרגיש חלק מהחבורה.
האור המתוק של התורה הוא סוד עצום, שהוא בעצם גלוי וסמוי. הוא ישנו ואיננו. רק להחליט לאיזה צד של העולם להאמין. האם לעולם שרק לפני מאה וקצת שנים החל להתקדם או לאמת עתיקה בת אלפי שנים שמחזיקה את החבורה עד היום? התורה לא רק גורמת לי להאמין שיש טוב בעולם והוא אפשרי, אלא שגם יש חברות. נכון שהיו חבורות במהלך החיים, בבית הספר, בצבא ובשאר המסגרות, אך למרות הרצון זה לא החזיק וכשהתבגרנו כבר חשבנו שזה לא אפשרי. רבי נחמן בזמננו, כמו רבי שמעון בזמנו, הוא הצדיק שבא ואומר לך: זה אפשרי. גם חברות. חבר אמיתי זה לא רק עניין לשעות הפנאי אלא דבר הכרחי לעבודת ה'.
רבי נחמן אומר שכל אדם צריך בכל יום שלוש נקודות מפגש: צדיק, חבר והקדוש ברוך הוא. בעזרת חבר שמחובר ללב שלי אני מגלה את שתי הנקודות האחרות. אדם שקרוב אלי ומקדם אותי למרות שהוא מכיר את כל המגרעות שלי, הופך אותי להיות טוב יותר. כמובן שאשתי יכולה להיות החבר הזה.
זה הזמן לחפש
נקודת החבר לעתים קשה מאוד להשגה, לעתים קשה יותר משתי הנקודות האחרות במשולש. כשחסידיו של רבי נחמן שאלו אותו מי יוביל אותם לאחר פטירתו, הוא אמר להם: "תחזיקו עצמכם יחד, ורק אז תהיו אנשים כשרים". זה מסר עצום שמחזיר את החלומות ברגע אחד. חברים או משפחה זה לא העדפה חברתית אלא האנייה היחידה שבעזרתה אתה שט בעולם הזה אל עבר היעד שלך. הצדיק מחזיק את הסוד של התורה ואת סוד החבורה. כל אחד מחזיק את השני, לא עוזבים אף אחד. אף יהודי הוא לא לבד אלא חלק מחבורה אחת גדולה שנקראת עם ישראל, שעולים לרגל למירון וכואבים כל פגיעה בכל אחד מאתנו. ככה זה, אנחנו מחוברים בלב. בתוך כל החבורה הגדולה יש חבורות קטנות, כל אחת במקומה.
זה הזמן שכל אחד מאיתנו יחפש את החבורה שלו. יחזיק עצמו יחד עם אשתו, חבריו ילדיו, הם חלק מההצלחה שלנו. רבי שמעון, רבי נחמן וכל הצדיקים גילו לנו סוד: אל תאמינו לבדידות! יש חבורה והיא מחכה לכם.
נ.ב.
וכשהעולם בחוץ אומר לי "לך תחפש את החברים שלך", אני לא נעלב אלא מתחזק בדרך לחלום.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן