מי עובד את מי

מי עובד את מי

"אמר רבי יוחנן: הרשעים מתקיימין על אלוהיהן שנאמר: 'ופרעה חולם, והנה עומד על היאור'. אבל צדיקים – אלוקיהם מתקיים עליהם שנאמר: 'והנה ה' ניצב עליו'" (ילקוט שמעוני פרשת ויצא, קיט).
לא הייתי מעז לומר דבר כה נועז בעצמי, אבל שמעתי את הרעיון הבא מרב חשוב ומקובל על כולם. הוא אמר שגם את ה' אפשר לעבוד עבודה זרה. בעבודה זרה האל עובד בשירותו של האדם: אדם מתפלל לאל הגשם כי הוא צריך פרנסה. אדם מתפלל לאל הפריון כי הוא רוצה ילדים. האדם הוא המרכז והתכלית, והאל הוא האמצעי להשיג את מבוקשו. זה מה שרבי יוחנן אומר, הרשעים מתקיימים על אלוהיהם.
יכולה להיווצר מערכת יחסים כזו עם ה'. אני עובד אותו אבל בעצם הוא עובד אותי. אני ומשאלותיי הם המרכז סביבו הכל מתנהל. כל מה שמעניין אותי זה אני, וה' הוא מקור טוב לפנות אליו למימוש עצמי. במקרה כזה, אם ה' אומר לי לעשות משהו שלא מתאים לי אז אני לא עושה.
עבודת ה' הוגנת בהרבה היא דרכם של הצדיקים. הצדיק עובד את ה'. רצונו מקובל עליו, בין לטוב בין למוטב. הצדיק אוהב את ה', את עולמו ואת בריותיו, ורואה את עצמו ככלי לגילוי מלכותו.
יש זכות ללימוד התורה שלנו ולחיינו הדתיים בתנאי שאנחנו לומדים, מתפללים ועושים מצוות בשביל תיקון העולם ותושביו, ולא רק בשביל להתחבא בתיבת נוח מפני המבול שבחוץ או בגלל שאנחנו צריכים פרנסה.
העולם בחוץ בצרות גדולות. או שנצא לעזור או שנעזור מבפנים. כך או כך – ה' ועולמו צריכים את עזרתנו. "צדיקים – אלוקיהם מתקיים עליהם שנאמר: 'והנה ה' ניצב עליו'".

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן