בס"ד

זה היה לפני שנים. ישבתי בהיכל ישיבת רמת גן בשמלה לבנה, וילדי הקטן עלי. זו השנה הראשונה בה זכיתי להיות אמא בחגים. מרגש.
התפילה המיוחלת החלה, רוממות רוח, אני כל שנה מחכה לרגע הזה. בכי קטן של החמוד שעל ידיי הפר את ההרמוניה, המוצץ פתר את הבעיה. ושוב ריכוז עילאי במתרחש מסביב. לאחר מספר דקות, שוב בכי, הפעם לא קטן כל־כך. עיניים מבקשות ממני לא להפריע. אני יוצאת… ופוגשת על הדשא עוד כמה נשים עם חמודים קטנים. "תגידו, לא מפריע לכן שאתן לא בפנים?". אחת ענתה לי שהיא כבר ויתרה על זה, נמאס לה לנסות לסדר בין השניים; שנייה אמרה שהיא אף פעם לא הייתה מחוברת מדי למה שקורה בפנים; ושלישית הזדהתה עם התסכול שלי. היו את המנוסות יותר שכבר סידרו משמרות בין כמה אמהות, אך בי נותרה פתוחה השאלה העקרונית: "מה ה' רוצה ממני, שאתפלל או שאגדל ילדים?". הייתי טרודה מאוד בשאלה, תוך כדי מתן עוד במבה לבני.

מבט של שנים
אחת הנשים ראתה את הרבנית רבקה שפירא עוברת לידינו (עדיין לא זכיתי אז להכיר את האישה שתהיה אחת מאבני הדרך החשובות בחיי), ואמרה לה שיש כאן שאלה. הרבנית רבקה מיד התפנתה אלינו, וכששמעה את שאלתי היא הגיבה בפנים ממש רציניות, כאומרות "אכן שאלה גדולה שאלת". היא סיפרה לנו: "כשיהושעל'ה שלי היה קטן, היו הרבה תפילות שהייתי אתו, ולא הייתי נכנסת לתפילה. היום אני כבר מבוגרת, ואני זוכה להגיע לכאן ולשמוע אותו עם כל הישיבה שלו". הראייה הגדולה הזו קדימה, ממי שכבר עברה כמה שלבים בדרך, נתנה לי את היכולת לראות קדימה, את התכלית. הסתכלתי על הבן שלי בעיניים אחרות, רואות אותו גדול, רואות לאן, רואות למה. היום אני מאושרת להיכנס לחלק מהתפילה כחוויה ולא כחלק מחובותיי.

עניין של זמן
עניינו של האיש הוא זמן הווה. הוא מחוייב במצוות שהזמן גרמן, מכיוון שהוא זקוק לחיבור אל הזמן מבחוץ, כחלק מתיקונו. עניינה של אשה הוא זמן עתיד, היא זו שמביאה את המחר לעולם. היא נעזרת בהווה על־מנת לבנות את המשך הדרך. ההווה נמצא בתוכה. משהו בה סופר כל חודש, ואת ימי ההיריון היא מכירה מבפנים. גידול הילדים הוא המקום שבו היא מלמדת את העתיד מה קיים בהווה. אין עתיד בלי הווה ואין הווה בלי עתיד. השילוב הנכון ביניהם הוא התיקון. השלב הזה בחיים איננו אילוץ טכני או דבר הגורע מעבודת הימים הנוראים.
ואם את לפני גידול הילדים או בשנים שאחרי, נדרשים ממך תיקונים אחרים, חשובים לא פחות. התיקון הנשי בנוי מתקופות שונות, בעלות אופי משתנה המבקשות עשייה אחרת בכל שלב. נשים, כידוע, הן עם מורכב… בכל שלב, ההווה מכוון לתיקון שלנו, והוא, ורק הוא, בדיוק מה שה' רוצה מאיתנו.


לפרטים על שיעורי ערב של מיכל ברעננה וברמת גן
[email protected]

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן