בס"ד

מאוהבים בתנ"ך

מאוהבים בתנ"ך

אף שחידוני תנ"ך הפכו לדבר רווח בשנים האחרונות, ולאחר שהחידון המסורתי לצעירים ונוער לא מספק חלקים נרחבים באוכלוסייה, החליטו השנה ב'בית טובי העיר' שבירושלים להרחיב את היריעה, ולערוך לראשונה חידון תנ"ך ייחודי לבני הגיל השלישי.
ברכה צוברי (75), שעלתה לגמר לצד שלושה־עשר מתמודדים נוספים, אומנם לא זכתה בסופו של דבר אבל כששוחחנו איתה השבוע היא היתה נרגשת מאוד ולמדה כמעט ללא הפסקה. כמי שלימדה במשך למעלה משלושים שנה תנ"ך, יהדות ואף מקצועות חול, הלמידה מעולם לא היתה זרה לברכה. אך קשריה עם התנ"ך התחילו הרבה לפני שהפכה למחנכת.
"עליתי לארץ מצנעא שבתימן בשנת 43', לפני קום המדינה. הייתי בת שלוש וחצי כשעלינו לארץ והלכנו במדבר תשעה חודשים. אחותי ואני חלקנו יחד את אותו החמור, אולם ברגע בו הרימו את אחותי מהחמור אני הייתי נופלת כיוון שלא היה שיווי משקל" היא נזכרת וצוחקת.
"בדרך ישנו בסוכות של הצבא הגרמני, שקודם לכן היה בדרכו לכבוש את ערב הסעודית ומצרים. הרוסים והאמריקאים הפגיזו את גרמניה ורומל נאלץ לחזור על עקבותיו, והוא וצבאו הותירו עשרות סוכות שוממות בדרך. במקומם זכינו אנחנו ללון בסוכות האלו, והרגשנו ממש כמו בני ישראל שיוצאים ממצרים וישנים בדרך בסוכות.
"הג'וינט סיפק לנו אוכל. בימים החמים נחנו והלכנו רק בשעות הערב והלילה. לאחר זמן הגענו לנמל במצרים, ממנו הפלגנו לחופי עתלית. כשהגענו לעתלית נשלחנו לכפר פינס, שהיה גבעת טרשים שוממה שטנקים נסעו עליה. נתנו לאבא חבילה בסיסית של מוצרים ואמרו לו 'בהצלחה. כאן תגורו'.
"החבילה התגלתה כאוהל מקופל. אני זוכרת שהסתובבנו קצת אנה ואנה בכפר פינס עד שבחרנו לנו גבעה נחמדה. ובעוד אבי מנקה את האדמה עליה העמיד את האוהל, דף ישן התגלגל ליד רגליו. אבא הרים אותו, ניקה אותו קצת וגילה שמדובר בעמוד הראשון של חומש בראשית. 'בראשית ברא אלוקים…' אבא נשא עיניים לשמיים, ספק את כפיו ואמר: 'אח, איזה סימן משמיים שתהיה התחלה טובה!'".
אהבתו הגדולה של אביה לתורה נטמעה עמוק בנפשה של ברכה ועד היום היא חבה לו את חיבתה למקרא.
מה הביא אותך לחידון?
"גדלתי בבית ששפתו היא שפת התנ"ך. כילדים, לפני שיצאנו לשחק בחוץ, ישבנו סביב שולחן ערוך עם ג'עלה ולמדנו עם אבא. אבא לימד אותנו טעמי המקרא ולמדנו בעל פה פרקים שלמים. כמעט את כל חמשת חומשי התורה אני זוכרת בעל פה עד היום ואפילו חלק מהנביאים. גם בעיסוקי המקצועי כמורה, כל חיי עסקתי בתנ"ך ובהוראתו. בכל שנה אני צופה באדיקות בחידון התנ"ך ואני משתתפת בשיעורים לנשים בכל שבת. באופן קבוע המרצה אומר משפט ואני משלימה אותו, אז החברות דירבנו אותי לגשת למבחן.
"כלתי ראתה פרסום לחידון תנ"ך לבני שבעים ומעלה והודיעה לי יום אחד שרשמה אותי. מאז כל המשפחה מעודדת אותי. את המקצ