בס"ד

שבת, 13 אפריל, 2024
הכי עדכני
יוצאים לחירות – עבדים היינו

יוצאים לחירות – עבדים היינו

לא לפי הסדר

עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם, וַיּוֹצִיאֵנוּ ה' אֱ־לֹהֵינוּ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה

דמיינו את היהודי הכי רשע מרושע, טמא ומטמא, תוסיפו כל מה שנראה לכם בשביל להבין שאכן מדובר ביהודי הכי נמוך בעולם – נמוך יותר מנמוך. ולא יהודי אחד, אלא כולנו. כל בני ישראל תקועים במ"ט שערי טומאה ועוד שניה נושקים לשער הנו"ן, אליו יהודי לא יכול להגיע.

מידת הדין של הקדוש ברוך הוא לא נתנה לנו סיכוי. מה פתאום לגאול את בני ישראל עובדי האלילים, הם עובדים אותם בדיוק כמו המצרים! מבחינה רוחנית – לא היה שום מקום לגאולה.

אבל הקדוש ברוך הוא חשף "יד חזקה" והתעלם ממידת הדין, והתעלם מכל הסדר הרוחני של הבריאה, איתו הוא ברא ומנהיג את כל העולמות (המכונה בקבלה וחסידות 'סדר השתלשלות'). הקדוש ברוך הוא התעלם מהכל וגאל אותנו. כשיש נס ענק כזה, כל השאר כבר רץ: דם, צפרדע, כינים ועוד.

אין סיכוי, אז מה?

כך גם בכל שנה ושנה: יש יהודי שעל פי הטבע ועל פי הטבע הרוחני ועל פי הרופאים ועל פי היועצים אין לו שום יכולת ללדת ילדים. אז מה? הקדוש ברוך הוא יכול הכל.

יש יהודי שעל פי כל הטבעים אין לו יכולת להתרפא. אז מה? יש רק אחד שקובע.

יש יהודי שכל המלאכים אומרים שאין לו סיכוי לצאת מהצרות שלו. אז מה? יש ליהודי הזה אבא שיכול לעקוף את כל המלאכים ולקבוע כללים חדשים.

הקדוש ברוך הוא משפיע את כל צרכי בני ישראל, ביד חזקה ובזרוע נטויה.

גם אנחנו צריכים יד חזקה בשביל לצאת ממצרים שבלב, להפסיק להתחשב בכל ההגבלות הפנימיות והערכות המצב החיצוניות, ובתוקף של אמונה וביטחון לצאת לדרך חדשה.

*******************************

צא כבר, צא!

וַאֲפִילוּ כֻּלָּנוּ חֲכָמִים…
וְכָל־הַמַּרְבֶּה לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח

אין איך לומר את זה בעדינות… אבל ננסה. כשאדם בטוח שהוא כבר יודע ומבין, שהוא 'בעניינים' ונמצא במדרגה רוחנית של "יודעים את התורה", זה סימן מובהק לכך שהוא עדיין תקוע במצרים וצריך דחוף להיגאל משם.

שביעות רצון עצמית מוגזמת בתיבול יהירות וזחיחות, יכולות להקשות על אדם לשבת סביב שולחן הסדר עם שאר בני הבית והאורחים כאחד האדם. משימת סיפור יציאת מצרים נראית לו קטנונית למדי. כבר בגן הילדים דקלמנו בעל פה על פרעה ועבודת הפרך, התלהבנו אז מהצפרדעים והכינים, והיהודי שלנו כבר מבוגר ומעדיף להתעסק ברמה הגבוהה של הדברים.

"כולם אנשים טובים, כן?" לוחש קול שקט בראשו, "אבל אי אפשר להכחיש את זה שאני יודע כאן יותר מאלו שמתלהבים ממקל שהפך לתנין ומהשילוב של אש ומים במכת ברד. לא שאני משהו מיוחד – פשוט למדתי שנים רבות, והם אפילו לא יודעים להעריך. מה לעשות שהרמה של שאר האנשים קצת נמוכה ושלי קצת גבוהה?".

מה לעשות?! – להבין שאני בגלות וצריך גאולה!

אל תישאר עם הנחש

לצאת ממצרים זה לצאת משעבוד לתרבות האגו.

לצאת ממצרים זה לפשוט את התדמית של מי שכבר מבין ויודע הכל. זה שלא מופתע מדבר.

לצאת ממצרים זה להרגיש כאן ועכשיו איך הקדוש ברוך הוא מרים אותי אליו, איך לבד אני לא מסוגל לעשות דבר. איך ברגע זה ממש – "ועכשיו קרבנו המקום לעבודתו". מה שאומר שעד לרגע זה עוד הייתי רחוק וכבול ב"מתחילה עובדי עבודה זרה היו אבותינו".

לצאת ממצרים זה לעמוד ישירות מול הקדוש ברוך הוא וללמוד את תורתו ברטט, בהתרגשות וביראת הרוממות – לחוש את נוכחותו ממש כמו במעמד הר סיני.

הנחש הקדמוני לוחש על אוזננו, מלטף את האגו ומנסה בתחכום לגרום לנו לחבב את מצרים ולהפסיד את ההזדמנות לצאת ממנה. ברח ממנו! אם קדושה עדיין לא מדברת אליך – צא מיד ממצרים! שב עם היהודים ה'פשוטים', שב עם הילדים וספר את הסיפור ה'פשוט', והלוואי ופשוט תזכה להיות פשוט.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן