בס"ד

סיפורה של פנינה שהאירה למרחקים
לזכר פנינה קוצר ז"ל

היה זה יום בדיקות שגרתי עבור פנינה בטיפול יום האונקולוגי של הדסה עין כרם. במקרה, או כמו שאנחנו יודעים – ששום דבר לא במקרה, פגשתי ביחיאל בריצות שלי במסדרון באמצע יום העבודה שלי כאחות בבית החולים. שאלתי לשלומה של פנינה ויחיאל הצביע לי על מקום מושבה בלובי. ניגשתי אליה לחיבוק ופטפוט קצר. פנינה ישבה ליד בחורה צעירה שחבשה כיסוי על ראשה החלק. פנינה הציגה אותה בתור חברתה לטיפולים ואז ביקשה את רשותי להסביר על הקשר בינינו. "זאת אשתו של בן דוד שלי. כלומר, בת דודה שלי. היא אחות בבית החולים ומחלימה מהמחלה!" כך סיפרה לחברתה בגאווה ובעיניים נוצצות. אני לעומתה התכווצתי מאי נעימות מול שתיהן. חשבתי לעצמי בקטנותי, איך אני יכולה לשמוח מול שתיהן על מזלי הטוב שאני כבר "אחרי" הנורא מכל כשהן עדיין מתמודדות?! שתקתי במבוכה קלה אבל פנינה לא הרשתה לי להרגיש כך. היא פירגנה ושמחה עבורי מכל הלב ואמרה שוב ושוב "ברוך ה'! את מחלימה!". זו היתה פנינה.
"וואי, אני חייבת לספר לך איך הכרנו" המשיכה פנינה לספר על החברה שישבה לצדה. "לפני כמה שבועות חגגתי יום הולדת 40. באותו יום באתי להדסה לטיפול שלי. במהלך ההמתנה צדה את עיניי הבחורה החמודה הזאת. היא פשוט נכנסה לי ישר ללב. ביקשתי מיחיאל שייתן לי סכום כסף וניגשתי אל הבחורה. "היום יום ההולדת שלי" אמרתי לה "ומה שמאוד ישמח אותי ביום המיוחד שלי זה אם תקני לעצמך משהו יפה עם הכסף שאתן לך".
"הבחורה התרגשה מאוד ואני שמחתי שיכולתי לפנק מישהי ביום הולדתי". פנינה המשיכה את הסיפור בהתלהבות רבה: "למחרת הגעתי להמשך הטיפול ושוב פגשתי את הבחורה. הפעם היא פנתה אליי בשאלה: "אמרת לי אתמול שזה תאריך יום ההולדת שלך?" אז עניתי לה שכן ואז הבחורה סיפרה לי בהתרגשות: "כששמת את הכסף בידי, מרוב בלבול והתרגשות לא שמעתי מה אמרת לי. אבל בדיוק אתמול היה גם תאריך יום ההולדת שלי!""
מצאתי את עצמי יושבת פעורת פה אל מול הסיפור המופלא של פנינה שנולד ממעשה קטן של נתינה. ידעתי כמה קשות הנסיעות לטיפול בגרמניה עבור פנינה, כמה כבדות הן העלויות של הטיפולים, ויחד עם כל זאת ביום הולדתה פנינה חשבה איך לפנק מישהי אחרת ולא רק את עצמה.
הלכתי הביתה באותו יום מהורהרת וידעתי בדיוק מה אני רוצה לעשות. לאחר כמה ימים הגעתי לבקר את פנינה במהלך טיפול כימותרפי נוסף. פנינה כמובן היתה מוקפת חברים. הפעם סטודנטים לרפואה שרצו לשמוע וללמוד ממנה עוד ועוד. בסוף הביקור נתתי לפנינה משהו שביקשה שאקנה עבורה ובמעטפה סגורה צירפתי כרטיס ברכה. לאחר שהלכתי פנינה פתחה את הכרטיס בו כתבתי לה כך:
ב"ה
כ"ג ניסן ה'תשע"ו 2016
פנינה יקרה ואהובה,

מישהי חכמה ומיוחדת פעם סיפרה לי שביום ההולדת שלה היא ביקשה ממישהי (שהיא לא הכירה) לקנות לעצמה משהו יפה בסכום כסף שהיא העניקה לאותה בחורה זרה, רק בכדי להפיץ עוד אור ושמחה בעולם.
היום אני מציינת תאריך מיוחד. סוג של יום הולדת. היום בו עברתי השתלת מח עצם לפני 4 שנים. ואמנם, כפי שאת זוכרת, זה לא היה סוף המסלול עבורי, אך התאריך הזה תמיד ייזכר לי לטובה.
ישמח אותי מאוד אם את תפנקי את עצמך במשהו יפה לכבוד התאריך המיוחד שלי. והלוואי שתמיד נצליח להפיץ הרבה אור ושמחה בעולם. תשלחי לי סלפי עם מה שקנית – אני מחכה לראות (-:
שהקב"ה ישמור עלייך מכל רע ויברך אותך בבריאות טובה, ניסי ניסים, ישועות ובשורות טובות.
אמן ואמן!
אוהבת המון
ליבי גולדשטיין

אחרי כמה ימים קיבלתי מפנינה שיחת טלפון. היא סיפרה לי שמזה זמן רב היא רוצה לקנות עט חשמלי מיוחד לצריבה על עץ, אך עם כל ההוצאות שמסביב היא לא יכלה להרשות זאת לעצמה. והיום, בזכות סכום הכסף במעטפה, היא זכתה לקנות לעצמה במתנה את העט שחשקה בו. מיותר לציין, שהשיחה הזאת עם פנינה עשתה אותי האישה הכי מאושרת בעולם.
אני סבורה שהסיפור הזה הוא אחד מעשרות אם לא מאות סיפורים על טוב לבה של פנינה קוצר זכרונה לברכה. האמת, כל כך מוזר לי לומר את המילים "זכרונה לברכה" אחרי השם של פנינה שהיתה כל כך מלאת חיים, שמחה ונתינה. לצערנו, פנינה כבר לא עמנו, אך זכרונה אכן לברכה. פנינה באישיותה המרשימה ובמידותיה הטובות השאירה חלק ממנה בכל אחד ואחת שפגשו בה. אני למדתי מפנינה כמה עוצמה יש למעשה קטן של טוב לב ואיך מעשה חסד אחד יכול להתגלגל בעולם מלב אל לב.
אני העברתי הלאה לזכותה של פנינה. עכשיו תורכם!

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן