בס"ד

צבא (ושרות לאומי)

צבא (ושרות לאומי)

איך זוכרים את ה' בצבא?

אחת הטעויות של עובדי ה' היא שכשמאירה להם קרבת ה' בעניין מסוים, הם מתקשים להתאפק ומנסים לאחוז בו גם בהיותם עסוקים בעניין אחר. או אז הם יוצאים קרחים מכאן ומכאן. את מה שהם מבקשים – אין לפניהם כרגע, ואת מה שיש לפניהם– אינם מבקשים.

כאשר חייל מחפש את קרבת ה' בישיבה, הוא מפספס פעמיים: בישיבה הוא לא נמצא, ובצבא הוא לא מחפש.

איך אפשר שלא לזכור את השם בצבא? הצלת ישראל מיד צר, ביטחון ישראל וכיבוש הארץ הן מן המצוות היקרות ביותר בתורה ויש בהן פיקוח נפש כללי – זוהי עבודת ה'. חייל צריך לראות את עצמו כממשיכו של דוד המלך וחייליו, ולהבין שהוא לוחם את מלחמות השם כחלק מצבאות ה'. והפסוק צווח ואומר: "כי השם אלוקיך מתהלך בקרב מחניך".

מעבר לכך, אמירת פרק תהילים או כמה דקות של לימוד יכולים לרענן את תחושת השייכות אל הקדושה, לעתים מהר יותר מאשר בישיבה.

אני בצבא וקשה לי עם כל הדיבורים הגסים של החבר'ה מסביב, בלי הפסקה! מה לעשות?

ראשית, אשריך! אתה צריך לשמוח מאוד שזכית לעדינות נפש שמרגישה זרות ודחייה מהמצב שאתה מוצא סביבך. ובאמת ראוי לעשות קידוש ושמחה ומסיבת הודיה על אצילות הנפש הזו, והשמחה הזו תחזק אותך להרבות באותה עדינות ותיתן לה תוקף במבחנים הבאים.

למעשה, בזמנים שבהם אתה יכול לצאת ולא להיות שותף בגסות הזו, נאה ויאה לומר דברים בסגנון "אני מאוד רוצה בחברתכם, אבל הסגנון הזה לא מתאים לי ואני מתקשה להישאר". ומספרים שעמנואל מורנו הי"ד היה יוצא מהחדר במצבים כאלה, ודווקא בגלל זה כיבדו אותו יותר. אם קשה לך לומר, אפשר לצאת בלי להסביר, רבים יבינו. אפשרות שניה היא לחבוש אוזניות, וזו הזדמנות טובה לשמוע שעורי תורה ושיחות מחזקות.

ואם גם זה אי אפשר, כשם ש"מענה רך ישיב חמה", כך התנהלות מעודנת עם עין טובה על אלה שלא זכו לגדול כמוך, יכולות להשפיע לטובה הרבה. ואם אתה מאמין שהם יכולים לקלקל, תאמין שאתה יכול לתקן.

אני שמיניסטית ומתלבטת לגבי מקום שירות לאומי לשנה הבאה. איך בוחרים?

את זוכה לעמוד מול אוסף של ענינים יקרים ביותר ולהיות שותפה בעזרת ה' עם כל הלב והנשמה באחד מהם. זוהי כמובן סיבה לשמחה גדולה מאד. ברוך ה', מצוות רבות נעשות על ידי בנות השירות הלאומי בתחומים שונים: עזרה וסיוע בבתי חולים או לאנשים מוגבלים היא מצווה גדולה עד מאוד; התנדבות במוסדות ממשלתיים וציבוריים למיניהם גם היא מצווה; ולמעלה בקודש – לעסוק בחינוך, בהנחלת התורה; ומעל הכל: הזכות להיות שותפה לקרב את לבם של ישראל לאביהם שבשמים. כמובן שיש עוד מצוות רבות, כולן אהובות וכולן קדושות.

יחד עם זאת, רצוי לבדוק האם הסביבה החברתית שאליה מגיעים היא איכותית, שאין בה סכנות או תערובת לא מתאימה בין בנים לבנות. יש לשים לב גם לסכנות נוספות שלצערנו נמצאות, אמנם כתופעות שוליים, אך בכל זאת דורשות זהירות גדולה.

האם צה"ל מוסרי?

צה"ל הוא בוודאי הצבא המוסרי ביותר בעולם, מפני שהוא עסוק בהגנה על האומה הישראלית, ששבה לארצה לאחר אלפיים שנות גלות בהן זאבים שפכו את דמה. שיבת ישראל לארצו אינה אינטרס פרטי של העם היהודי. היעד של חזרתנו הוא שתימלא הארץ דעה את ה' וש"ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים". אין מוסר עליון יותר מהגנה ולחימה למען האידיאל של גאולת העולם כולו.

וביחס להתנהלות צה"ל בעזה: המוסר היסודי מחייב שחיי חיילינו, וקל וחומר אזרחינו, יקרים וקודמים לחייהם של אויבינו. לכן אנו מקווים ומתפללים שלא תצא חלילה תקלה מתחת ידי המפקדים ומקבלי ההחלטות בהתחשב בחיי האויב. שמירת חייהם של חיילינו – זהו היסוד של כל המוסר בלחימה.

יחד עם זאת, לכתחילה איננו רוצים לשפוך את דמם של אזרחים שאינם מעורבים ישירות בלחימה, לא מפני שאנו סבורים שאין להם שותפות כלל אלא מפני שהעולם התעדן וכללי ההתנהלות במלחמה רגישים הרבה מעבר למלחמות של פעם, ובוודאי שאנו שמחים על עידון העולם ודרכי המלחמה בו. אולם עלינו לזכור היטב שמלחמתנו מתנהלת מול ארגון טרור רצחני שמשתמש באזרחים כמגן אנושי, והפשע הזה הוא אך ורק על ראשו של אותו ארגון מרושע שהמלחמה בו מטהרת את העולם.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

רוצים לשאול את הרב יהושוע שפירא שאלה?

כתבו לנו כאן

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן