בס"ד

הרבי מליובאוויטש בחנות הפרחים

הרבי מליובאוויטש בחנות הפרחים

שלום חברים! הרב דסלר זצ"ל (שיום הפטירה שלו יהיה בשבוע הבא) כותב באחד מספריו מאמר מיוחד, שהכותרת שלו היא: "כיצד האדם מוצא את עצמו". כבר הכותרת של המאמר היא מאוד משמחת. את תמצית העניין, הוא כותב שם במשפט אחד: "האדם מוצא את עצמו – א. בהתבודדותו, ב. בהיותו נותן ולא מקבל, ג. ובהיותו שואף להיות ולא להשיג ולקנות".

עוד לפני שמבינים את ההכוונה של העצות הללו, קודם כל עולה השאלה: למה בכלל בן אדם צריך למצוא את עצמו. מתי ואיפה הלכנו לאיבוד, ולמה אנחנו צריכים לחפש?

אתם ודאי מכירים את דברי חז"ל המופלאים שכאשר התינוק נמצא ברחם אמו, מלמדים אותו את כל התורה כולה. כידוע, 'תורה' היא מלשון הוראה, ואת העובר מלמדים ונותנים לו בהירות, להבין מה השליחות שתהיה לו בימי חייו. אחר כך, כשהתינוק נולד, ביציאה מהרחם, כל הבהירות נשכחת ממנו. בשלב הזה, האדם הולך לאיבוד.

אבל חשוב לדעת שהשכחה היא לא מוחלטת, והיא נועדה כדי שנצא אחר כך לחיפוש, ובסוף ניפגש מחדש פגישה אמיתית עם הבהירות הזאת בחיים הממשיים שלנו. הלימוד מזמן העיבור מתעורר לחיים, ונותן לנו תחושה של זיכרון וביטחון שאנחנו נפגשים עם הדבר האמיתי.

יום הולדת, חגיגה נחמדת

נקודת הזמן שבה מתעורר הזיכרון הפנימי, היא אותה נקודה בה שכחנו הכל, כלומר היום בו נולדנו – יום ההולדת שלנו. באופן אישי, אני למדתי להעריך ולהוקיר מאוד את יום ההולדת שלי, בזכות הרבי מלובביץ'. הרבי לימד אותי – כלומר, הוא לימד את כל עם ישראל, אבל אני לקחתי את הלימוד הזה בקטע אישי – להבין את המשמעות של יום הולדת.

הרבי רצה מאוד שכל אחד מאתנו יחגוג לעצמו את יום ההולדת, ויארגן התוועדות לכבוד היום הזה. בכ"ה באדר תשמ"ח (שזה תאריך יום ההולדת של אשתו, הרבנית חיה מושקא ע"ה) הרבי יצא בקריאה לכלל ישראל: "אשר כדאי ונכון ביותר ל