בס"ד

על הנאמר "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל" מסבירים חז"ל שהכוונה בעשיית שלום במרומים היא שהקב"ה עושה שלום בין המלאך גבריאל (מלאך האש) למלאך מיכאל (מלאך הקרח/מים). בדרך הטבע אש ומים לא יכולים לחיות בשלום יחד – או שהמים יכבו את האש או שהאש תאדה את המים.
עשיית השלום במרומים מכילה סוד גדול בעבודת האדם בעולמו: סוד נשיאת ההפכים.
לרוב המבט שאנחנו מסתכלים על החיים והעולם סביבנו הוא מבט של חלוקה ופירוד: טוב ורע, יום ולילה, יהודי ומוסלמי, דתי וחילוני, ליטאי וחסידי, ספרדי ואשכנזי, מכבי והפועל…
הרב איתמר שוורץ ("בלבבי") מסביר את הפסוק מתהילים "יושב בסתר עליון בצל שדי יתלונן…" שהקב"ה יושב ונמצא דווקא בסתר, ולפי היכולת שלנו להכיל, לתת מקום ולשאת הפכים בחיינו, כך נזכה לגלות יותר ויותר את השם יתברך.
נשיאת ההפכים האולטימטיבית והמוחשית ביותר מתקיימת ופועמת בין איש לאישה, זכר ונקבה שעל פי הטבע הם הפכים גמורים. בכדי להשכין שלום בבית אנחנו נדרשים לצאת מעצמנו ולהתגבר על הטבע האנוכי שלנו. כשמצליחים באתגר שהוא מהגדולים והחשובים בחיינו, אזי מתקיים בנו הנאמר "זכו – שכינה ביניהם".
חשוב להזכיר את מה שאומרים לנו חכמי הקבלה, שעיקר העבודה והשורש לנשיאת הפכים מתחולל בנפשנו פנימה – להכיל את כוחות הנפש המנוגדים ולהשכין שלום בתוכנו. בהתאם לכך תגדל ותתעצם היכולת שלנו להכיל הפכים מחוצה לנו ולחיות בשלום עם בן/בת זוגנו, משפחתנו, קהילתנו, שכנינו והעולם שסביבנו.
לכבוד טו באב אשתף בשתי עצות שקיבלתי משני רבנים יקרים ואהובים, שעוזרות לי באתגר שלום הבית ובנין עדי עד המתמשך, ובעזרת ה' יהיו גם לקוראים לתועלת ולברכה:
עצה ראשונה קיבלתי מהרב יוסף שוורץ זצ"ל מנתניה, המכונה בפי כל "סבא לב", דמות יוצאת דופן, שכולו לב, אהבה ושמחה.
יום אחד פגשנו – טליה אשתי ואני – את סבא לב אחרי ויכוח בינינו, שלא לומר ריב, שגלש למחוזות לא נעימים. כל אחד התבצר בעמדתו. כשניגשנו להגיד שלום, הסתכל עלינו עמוק בעיניים ואמר בפשטות:
"איזה כיף זה לוותר אחד לשני. איזה כיף זה לוותר".
את העצה השנייה קיבלנו מהרב שמואל אליהו שליט"א, רבה הראשי של צפת. הרב אליהו, שגם חיתן אותנו לפני מספר שנים, ביקש לתת לנו עצה לנישואים. "תקבעו לכם עיתים ללמוד משהו יחד" אמר, "קיימו חברותא בכל נושא שבו לבכם חפץ, ותתמידו, עשו את זה לקבע, תתאמצו ותקדישו לזה זמן. תרגילו את עצמכם לקחת זמן איכות פעם־פעמיים־שלוש בשבוע, כמה שתוכלו, רק שניכם, בלי טלפונים, בלי עבודה, בלי חברים, בלי ילדים או משפחה. המנהג הזה ייצור עמוד שדרה לזוגיות שלכם. תתרגלו לשמוע ולהקשיב זה לזו, ללמוד וללמד, ובביתכם תשרה השכינה וישכנו בו רוב שמחה, שלום וברכה".
"עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל".

אהבת את המאמר? שתפו