בס"ד

חוקיות הצמיחה האנושית

חוקיות הצמיחה האנושית

ט"ו בשבט הוא החג בו הטבע מתחיל להתחדש. השרף עולה בגזעי העץ, ומשהו בטבע מתחיל להתעורר. כתלמידותיה של ימימה אביטל ע"ה, נשלחנו לא פעם להתבונן בחוץ, בעולם הטבע, לראות איך עץ פורח, ואיך כל עשב ועשב אומר שירה משלו. למדנו על חוקיות הצמיחה שבטבע, וממנה למדנו על חוקיות ההתפתחות האנושית. "כי האדם עץ השדה" (דברים כ). לכבוד ט"ו בשבט אפשר ללמוד כמה חוקים רוחניים מהעצים:

זמן להתחדשות. ההתחדשות בטבע מתחילה כשהחורף בעיצומו, הכל במעין תרדמה עמוקה, שיא הקור, ודווקא שם אנחנו חוגגים יום הולדת לאילן. איך אפשר להאמין שיצמח מפה משהו? ימימה אומרת לנו: "כל זמן – הוא זמן להתחדשות. בכל רגע אפשר לקום ולטעת". גם ברגעים ירודים, קרים, חשוכים, גם ברגעים שנראים אבודים אפשר להתחדש. להאמין שיש בתוכנו כוח חיוּת שעוד יצמיח משהו רענן.

מחזוריות. העצים בטבע לא מתנגדים לשלכת, הם מקבלים אותה בטבעיות כי הם יודעים שהיא חלק ממחזור הצמיחה שלהם. אבל כשאנחנו מרגישים שלכת בנפש, אנחנו מתנגדים מאוד. אנחנו חוששים שהזמן הקשה הזה לא ייגמר לעולם. להסכים למחזוריות הנפש זו קבלה עצמית ואמונה שגם הירידה היא חלק מהעליה, שהשלכת מפנה בתוך העץ מקום לצמיחה החדשה.

נטיעות חדשות. "כשאת אוהבת את עצמך לפי המציאות – זה הזמן לטעת" (ימימה). נטיעה במושג הרוחני היא סוג של בחירה טובה בחיים. סוג של דיוק והוספת טוב. בכל פעם אנחנו נוטעים זרע אחד קטן, מטפחים אותו וממתינים שיצמח. ואם לא יצמח? "אם יתייבשו נטיעותייך – לא שלך" (ימימה). התוצאה לא באחריותנו. עלינו להשתדל, להוסיף טוב, לתת תנאים טובים לצמח, אור, חום, מים, הזנה, מילים טובות ורגש טוב. כל השאר בידי שמיים.

המתנה. החקלאי שנוטע וזורע, ומתפלל לגשם – יודע גם להמתין. הוא מאמין שמתוך הזרע הקטן יצמח עץ שלם, אבל הוא יודע שזה לא קורה ביום אחד. כדי לקצור פרי נחוץ לנו זמן. ההמתנה היא חלק מתהליך הגדילה של הפרי, היא לא טעות בתהליך, היא לא במקרה. היא מאפשרת לנו להתפלל, לכוון את עצמנו לקראת הפירות, לנכש את העשבים השוטים, לתת מזון כדי שהצמח הזה יפרח זקוף וישר.

קליפות. הקליפה מכסה ועוטפת את הפרי המתוק שבפנים, עד שהוא מבשיל וראוי למאכל. אנחנו מכבדים את מה ששמר עלינו בעבר, גם אם הוא לא הפרי המתוק. אנחנו מכבדים גם את הקליפות שלנו, את החסרים והחולשות, וגם את המגננות שהשתמשנו בהן. גם הן חלק מתהליך הצמיחה. כשמגיע הזמן, הפרי מבשיל והקליפה הזו נושרת כמעט מאליה.

יהי רצון שנתברך בחג של צמיחה והתחדשות, ופירות מתוקים.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן