מדי יום אנו שרים את שירת הים. יציאת מצרים היא יסוד גדול באמונתנו, מתן תורה הוא יסוד חיינו ואורך ימינו, אבל קריעת ים סוף? הנס שנעשה לאבותינו היה אמנם גדול ועצום, אך מדוע עלינו להזכירו מספר פעמים בתפילה ובנוסף להקדיש לו פרק נכבד ביותר בפסוקי דזמרה ולשנן את השירה לכל אורכה מדי בוקר?
בחסידות מוסבר שקריעת ים סוף הוא עניין יום יומי. כל אדם מתחיל את יומו וקשיים חוסמים אותו, קשים כקריעת ים סוף… איך הוא יצליח לצלוח אותם, מניין יגיעו הכוחות והביטחון? והתשובה היא: יהודי! ה' קורע לך את הים!


בשורה ענקית על הבוקר
קריעת ים סוף הייתה אמירה ברורה של ה' יתברך: מי שהולך בדרך הנכונה, שלא יחשוש מכלום. ואם צריך – גם הים ייקרע. אין מה להתפעל ולהתבלבל מניסיונות. במכילתא מובא שעם ישראל היה מבולבל על שפת הים, כשמצרים מאחוריו והפחד בלבו. עם ישראל נחלק לארבע כתות: כת אחת אומרת ניפול לים (במשמעות של התאבדות), כת אחת אומרת נשוב למצרים, כת אחת אומרת נתפלל ("נצווח כנגדן") וכת אחת אומרת נעשה מלחמה. את כולם (!) השתיק ה' ואמר למשה רבנו: "דבר אל בני ישראל ויסעו"! תלכו ישר בדרך בה הוריתי לכם, תיכנסו לים ותראו שהכל בסדר.
יהודי מתחיל את היום ויש לו בשורה ענקית על הבוקר: סע קדימה! תעשה את העבודה שלך, ה' איתך והוא יעשה את שלו. אם צריך הוא גם יסלול עבורך דרך בתוך הסערה ויטביע בתוכה את כל מי שצריך להטביע. רק תאמין בו, אמונה גדולה ומוחלטת.


גדולים מהחיים
דבר נוסף ועמוק טמון בקריעת הים היומית: קריעת ים סוף הייתה התגלות העולם המכוסה והנעלם בתוך העולם הזה.
לעומת הארץ שבה הכול חשוף, הים מכסה על הנבראים שבתוכו, "כמים לים מכסים". העולם המכוסה הוא ביטוי למקום האלוקי שבו כל החיים מכוסים ומתבטלים במודע כלפי מקורם; שלא כיצורי היבשה, תודעת החיים הנסתרת מרגישה בצורה בהירה את היותה תלויה בשורש החיים שלה, היא לא מדמיינת את עצמה כאוטונומית ומרגישה הכי בנוח להיות תלותית ויונקת ממקורה האלוקי.
בקריעת ים סוף הים הפך ליבשה – כלומר, ה"עלמא דאתכסיא" התגלה ב"עלמא דאתגלייא", והסוד הנעלם הפך להיות פשוט וברור.
הקדוש ברוך הוא שתל אותנו בעולם הגלוי, על אף שרובה של ההתרחשות האמיתית הוא בנסתר. הוא נותן את הכוח לכל יהודי לקבל כוחות והשראה מהעולם המכוסה, אותו מסמל הים, ולהמשיכו לתוך חייו, לתוך העולם הגלוי והארצי.
לאחר הגאולה ממצרים, ערוות הארץ, ולפני מעמד קבלת התורה, היינו חייבים לעבור דרך בקיעת כל המסכים, בה ראתה שפחה את מה שלא זכה לראות הנביא יחזקאל!
בכל בוקר מחדש אנחנו יוצאים ממצרים ומקבלים את התורה, ובכל יום מטעים אותנו הקדוש ברוך הוא את קריעת ים סוף ואומר לנו: קחו כוחות מהעולם המכוסה. הקדוש ברוך הוא מאפשר לנו ללכת בתוך הים! לא רק לנביאים ולגדולי ישראל, אלא לכל אחד ואחת מאיתנו יש כוחות עליונים!

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן