בס"ד

שבעים גוונים לברוך השם

שבעים גוונים לברוך השם

בתחילת התשובה הציע לי חבר שנון ומודע, שבכל פעם שאתה שומע – מעצמך או מחברים – את צמד המילים השגור ביותר בפינו, 'ברוך השם', תבדוק.

מתוך מאות ה'ברוך השם' שאתה שומע או משמיע, יש כאלה שמחים ומלאי הודיה, ויש כאלה לא ממש אמיתיים, מהשפה ולחוץ. יש 'ברוך השם' שנשמע כמו 'בעזרת השם' שתהיה ישועה. ויש כאלה שהצליל שלהם משדר את ההפך הגמור ממה שהם אומרים:

מה שלומך אחי? איך אתה, והילדים והאישה?

– "אתה יודע, חוץ מהקושי הרגיל בחיים, הכל ברוך השם״. זה ה'ברוך השם' שמסתיר את הגלות. כאילו הכל בסדר אבל תכל'ס לא. גם מי שמסתיר לא יודע מה הוא מסתיר, כי עצם הידיעה הזו גם היא נסתרת ממנו.

הגלות הכי נסתרת היא בנפש. ההגדרה הפשוטה של הגלות שאני יכול לספק ככה בשלוף, זה שברגע שאתה לא נמצא במקום הנכון עבורך, מבחינה גיאוגרפית או מבחינה פנימית – בלימוד תורה, בישיבה או במשפחה – זו גלות. והיא נמצאת שם לא בשביל להישאר אלא כדי לסמן לנו את היציאה לגאולה.

אם אתה נמצא במצב של פחד לא מודע ולכן אתה מופתע לגלות שאתה פוחד להיכשל ומסביר לעצמך שאתה לא תחרותי; או אם אתה פוחד מסיטואציה חברתית שתדחה אותך ואתה מעדיף להתרחק, אתה בגלות לא מודעת. "עיקר הגלות היא גלות הנפש" אומר רבנו. המקום שאתה מתחיל להתרחק מעצמך, מהטוב האמיתי שלך.

איך אוכל לבחון אם אני בגלות? הלב יודע. הלב מקבל את הידיעה הראשונה שיש כאן נוסע סמוי בתוך המטוס שלך, אתה לא יודע עליו אבל הוא מכביד עליך. "כל הגלויות נקראות בשם מצרים", ממשיך רבנו, "ועיקר גלות מצרים היתה מהסתלקות הדעת״, או במילים אחרות לא לקלוט את האמת. כשאתה לא מגיב נכון לכל מה שקורה סביבך אתה במצב של גלות הנפש.

יש אמת לנגד עינינו, התורה והרצון של השם. אבל יש גם יכולת להתברבר עם המצפן הזה, לחשוב שאתה אוחז באמת ולגלות בסוף שזה היה דמיון. אתה חושב שאתה מונח על מסילת האמת, אומר עוד 'ברוך השם' אבל… נפלת ואתה בגלות. אתה במצרים. הלב שלך, שרוצה את כל האמת, יודע על הזיוף הקל ביותר. הוא לא קונה את הגלות שלבשה לה בגדי גאולה, הוא יודע מה מסתתר בפנים והאם זו האמת.

קל לנו לומר ליהודים בצרפת וארצות הברית שהם בגלות ושהם יעלו לארץ במוקדם או במאוחר בשל שנאת היהודים המתפשטת והאסלאם שמגיע למערב. קל לנו לתאר לילדנו את המצרים הרעים ששעבדו אותנו. אך קשה לנו לראות איך הלב שלנו נסע בשקט בשקט למקום אחר. בלי לספר לנו נוצרה פתאום הסכמה גלותית, שגם חצי לב וחצי מציאות וחצי אהבה וחצי אור זה מספיק.

לא רוצה! אני רוצה את כל הקופה ואת כל מה שמיועד לי. לגלות יש הרבה צבעים וקומות, ויש אמת אחת שהיא המבחן של כל המגדל המצרי הזה.

"הכל טוב ברוך השם"? עצור בצד. זוהי בדיקה שגרתית עם הגלותמטר, לבדוק שלא התברברת בדרך שלך לאמת. בדרך שלך להיות בעל ואבא. לא רק לילדים ולאשתך יש גלותמטר, בלב גם לך יש, תשתמש בו.

בפרשת הגלות המהירה שלנו בתחילת החומש, מגיע עוד משלוח, שמגיע עם כל הגלות החדשה. המשלוח הוא משה רבנו, זה שיוביל את מהלך הגאולה. בכל פעם שנבין שהמציאות היא גלות, שהנפש לנו בגלות, באותו רגע ממש יאשרו לנו לקבל אלינו גם את המתכון לגאולה.

אהבת את המאמר? שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

מצאתם טעות בכתבה?

נשמח שתדווחו לנו וככה נוכל לתקן...

דילוג לתוכן